CEBELİTARIK MİLLİ TAKIMI

Uluslararası futbol turnuvalarında Cebelitarık ‘ı temsil eden ve Cebelitarık Futbol Federasyonu kontrolünde olan bir takımdır.

Cebelitarık’ın UEFA’ ya 2007 yaptığı ilk başvurusu kabul edilmeyen takım ikinci başvuru 2013 yılında yaparak ve bu kez UEFA tarafından kabul edilen başvurusu sonrasında Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılmaya hak kazanmış oldular. Cebelitarık, hem bölge hem de nüfus açısından en küçük UEFA üyesi olan takım oldular.

Cebelitarık ilk turnuvasında 2016 yılında UEFA Euro 2016 elemeleri D Grubu’nda yer alarak başlayan takım D Grubunda 8 karşılaşmaya çıkan takım galibiyet alamadan 0 puan ile eleme turunu tamamlayarak Euro 2016’ ya katılamamışlardı.

UEFA Uluslar Liginde’ de mücadele eden Cebelitarık milli takımı grubunda 3 karşılaşmada da galip olarak ayrılan takım liderler. Lihtenştayn ve San Marino ile aynı grupta yer alıyorlar.

CEBELİTARIK 2022 DÜNYA KUPASI ELEMELERİ

Cebelitarık milli takımı 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubun’ da yer alan takım Katar ‘da oynanacak olan Dünya Kupasına katıla bilmek için mücadele ediyorlar.

A milli futbol takımımız ile aynı grupta yer alan Cebelitarık grup ta oynana karşılaşmalar sonunda 0 puan ile son sırada yer alırken A milli takımız rakibi ile karşılaştığı iki karşılaşmadan da galibiyet ile ayrılmışlardı.

Deplasmanda ki karşılaşmayı 3 – 0 kazanan A milli futbol takımımız rövanşta İstanbul ‘da ki maçı ise 6 – 0 ile kazanmışlardı.

Cebelitarık milli takımının kadrosuna bakacak olursak toplam değeri 500 Bin Euro olan takım da en değerli ve dikkat çeken oyuncusu ise sağ bekleri 36 yaşındaki Scott Wiseman oluyor. 200 bin Euro piyasa değeri ile Cebelitarık milli takımının en değerli oyuncusu olarak görünüyor.

Cebelitarık 2022 Dünya Kupası elemelerine Norveç karşılaşması ile başlayan takım sahadan mağlup olarak ayrılırken son karşılaşmalarında Türkiye A milli futbol takımı ile çıkan takım sahadan mağlup ayrılmışlardı.

CEBELİTARIK’A YENİ BİR YÜZ ŞART

2022 Dünya Kupası elemelerinde 8 karşılaşma sonunda kalesinde 40 gol gören Cebelitarık milli takımı rakip fileleri 3 kez havalandıra bildiler. 2022 Dünya Kupası elemelerinde en farklı mağlubiyetlerini ise Hollanda karşısında 7 – 0 ‘lık skor ile aldılar.

Grup aşamasında en güçsüz takımlardan birisi olan Cebelitarık çıktıkları 8 karşılaşmada sadece 3 gol kaydede bilirken en golcü oyuncuları da 32 yaşındaki Reece Styche ( 2 ) gol kaydetti.

Şampiyonanın en zayıf takımlarında olmaları nedeni ile güçlü rakipleri karşısında galip gelmek te zorlanan Cebelitarık milli takımı 10 yıllık bir takım olmasından da dolayı da rakiplerine göre yeni bir takımlar.

Teknik kapasitesi olarak yetenekli oyunculara sahip olmayan Cebelitarık milli takımı daha çok fizik gücü yüksek oyuncu grubu ile savunma ağırlıklı bir oyun planı içindeler.

Kadrolarında sahip oldukları oyuncuların tamamı neredeyse Cebelitarık liginde oynarken birkaç oyuncusu da İngiltere’ nin alt liglerinde oynuyorlar.