CEM FORMULA 3’TE HIZ KESMİYOR

Milli sporcu Cem, Formula 3 Asya Şampiyonası platformundaki yükselişini sürdürüyor. Milli e-sporcu Bölükbaşı, Formula 3 Asya Şampiyonası platformundaki 2. ayak yarışlarında on bir puan toplama başarısı gösterdi ve tüm yarışmacıların yer aldığı genel klasmanda dokuzuncu sırada kendisine yer buldu.

E-sporda başlayan pilotluk kariyerini profesyonel olarak düzenlenen yarışlara taşıdı ve dahil olduğu Black Arts Racing takımı ile çıktığı Formula 3 Asya Şampiyonası’nda yer aldı. Yirmi iki yaşında olan yarışçı, Abu Dabi’de düzenlenen Yas Marina Pisti’nde düzenlenen 2. ayak yarışlarında pistteki yerini aldı.


İLK 10’DAN GERİ DÜŞMEDİ

Milli sporcumuz Cem, 2. ayak yarışlarında sırasıyla 8., 7. ve 10. sıralarda yarışı tamamladı ve aldığı toplam puan 11 oldu.

Dubai’de düzenlenen 1. ayak mücadelelerinde 12 puan alma başarısı gösteren genç sporcu, 2 ayakta toplam 23 puana ulaşmış oldu ve genel klasmanda 9. sıraya ismini yazdırdı.

Öte yandan şampiyonada her yarışmada puan alabilen 7 pilot arasında da yer aldı.

CEM BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Daha 5 yaşında olduğu sırada sürat konusu ailesi tarafından fark edilen ve babasının Cem’i motokros pistine götürmesiyle pilotluk serüvenine başlayan Cem, 5 yaşındayken motokros yarışlarında boy göstermeye başladı ve 1 yıl sonra Türkiye şampiyonu ünvanına layık görüldü. Cem Bölükbaşı I-Racing (Motorsports tarafından geliştirilen çevrimiçi video oyunu)’de seksen bin kişinin katıldığı yarışta ilk 35 kişi arasında yer alınca tanınmaya başladı.

Ardından World’s Fastest Gamer Şampiyonası’nda yarıştı. F1 Esports yarışmasında ise yetmiş bin kişinin katıldığı yarışı ilk yirmide bitiren genç e-sporcu Fernando Alonso’nun takımına davet edildi. 2017 yılında Abu Dabi’de dünya 5.’si, 2018 yılında ise Red Bull Toro Rosso Takımı ile dünya 2.’si oldu. Borusan Otomotiv Motorsport’un destekleriyle ilk kez bir uluslararası yarışta yer aldı.

4 Haziran 2019 tarihinde gerçek pistte yarışan Cem Bölükbaşı, kendi klasmanında yapılan sıralamada 3. ve genel sıralamada ise beşinci oldu. 1 Temmuz 2019 tarihinde katıldığı uluslararası yarış ise kendisinin 2. gerçek yarışı oldu. Başarılarına hız kesmeden sürdüren Cem Bölükbaşı, 2021 yılı içerisinde F3 Asya Şampiyonası’nda yer aldığı 3 yarışın tümünde puan çıkarma başarısı gösterdi.