ÇILDIR GÖLÜ EĞLENCE YERİNE DÖNÜŞTÜ

Soğuklar nedeniyle Doğu Anadolu’nun büyük göllerinden Çıldır Gölü’nün donmasıyla çocuklara eğlence çıktı. Gençler buluşup buz pateni keyfi çıkardı. Balkanlardan gelen soğuk havalar sayesinde donan Çıldır Gölü eğlence yeri haline geldi.

Donmuş gölde buluşan gençler buz pateni yaparak kendilerince eğlendi. Doğu Anadolu’nun en büyük göllerinden biri olan Ardahan ve Kars sınırları içerisinde bulunan gölün buzla kaplanması hem görsel hemde eğlence olarak insanları karşıladı.

Kalın bir buz tabakası ile kaplanan göl kocaman bir buz pistine dönüştü. Bu doğal pisti değerlendirmek isteyenler Çıldır Gölüne hücum etti.

Göl üstünde yapılan etkinlik ilgiyle izlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev alan buz pateni antrenörü Leyla Yılmaz öncülüğünde 15 sporcu buzla kaplı göl üzerinde 30 dakikalık gösteri yaptı ve ilgi ile izlendi.

Dünyada çok fazla örneği olmayan doğal buz pateni pisti hakkında Çıldır Kaymakamı Alper Taş, “Türkiye ve dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir ortam. Bu göl sadece Ardahan ve Çıldır için değil, Türkiye için de önemli bir turizm potansiyelini barındırıyor” dedi.

KAYMAKAM’DAN TURİSTLERE DAVET

Gölün tanıtımı amaçlı konuşan Kaymakam Alper Taş Türkiye’nin en büyük doğal buz pisti olduğunu ve gölü görmek isteyenleri kesinlikle beklediklerini belirtti. Böyle bir ortamı Türkiye’de başka bir yerde bulamayacağını turistlere ileten Alper Taş Çıldır Gölü nün her mevsim turizm e açık olduğunu ayrıca turist ve sporcuları seve seve ağırlayacağını belirtti.

AZİZOĞLU GÜZELLİĞİNDEN BAHSETTİ

Organizasyona katılan Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu da konuşma yaparak Çıldır Gölü’nün doğasından ve manzarasından bahsetti. Yapılan etkinliğin böyle bir ortamı tanıtmak için önemli olduğunu ve bu etkinliklerin artacağını belirtti. Antrenör Leyla Yılmaz ise buzun kalitesinden ve manzaradan bahsederken, “Buz o kadar güzel ki altında yaşayan canlılar gözüküyor.

Biz bunun tadını çıkarmaya çalışıyoruz, umarım bu güzelliği görmeye gelirler” şeklinde konuştu. Türkiye’nin en büyük ve dünyada sayılı olan Çıldır Gölünde bir araya gelen çocuklar çok keyifli zaman geçirdiklerini ve böyle yerlerin ve spor alanlarının önünün açılması gerektiğini belirtti. Bu gibi etkinlikler ile hem turizm hem spor alanında ülkemizi geliştirmenin önemli olduğunu belirten gençlerin yüzünden mutluluk eksik olmadı.