Cüneyt Çakır 2022 Dünya Kupası’nda Görev Yapabilir

Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası; hiç şüphesiz en değerli futbol organizasyonlarının başında geliyor. İnsanlar; Dünya Kupası’nı izlemek adına aylar öncesinden planlar yapmaya başlıyorlar.

2022 yılında düzenlenecek olan Dünya Kupası heyecanı şimdiden başladı. 21 Kasım 2022 tarihinde başlayacak bu organizasyon; 18 Aralık 2022 tarihinde oynanacak final maçı ile sona erecek. Herkesin bildiği gibi Türkiye A Milli Futbol Takımı; grubunu ikinci sırada bitirmesine rağmen play-off finalini geçemeyerek Dünya Kupası hayallerine bir kez daha veda etti.

Türkiye’yi 2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda hakem Cüneyt Çakır temsil edebilir.

MHK Başkanı’nın İstifası Cüneyt Çakır’ın Önünü Açtı

Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunun birtakım sürpriz olaylardan dolayı çok konuşulduğunu söyleyebiliriz. TFF Başkanı Nihat Özdemir istifa etti. Bunun yanı sıra, maçlarda görev alan hakemler ile ilgili olarak da farklı gelişmeler yaşandı.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun istifası spor camiasında şok etkisi yarattı. Yaklaşık altı aydan bu yana görev yapan ekibin istifa etmesinin ardından yeni başkan ve kurul üyelerinin en kısa sürede açıklanması bekleniyor. Ferhat Gündoğdu’nun istifası beraberinde farklı soruları da gündeme getirdi. Bilhassa Gündoğdu’nun ardından liste dışı bırakılan hakemlerin durumlarının ne olacağı merak ediliyor.

Yeni Merkez Hakem Kurulu Başkanı ile beraber liste dışı bırakılan hakemlerin sahaya dönecekleri iddia ediliyor. Bu durum; bilhassa Türkiye’yi farklı futbol maçlarında temsil eden Cüneyt Çakır’ın önünü açabilir.

Cüneyt Çakır Katar’daki Dünya Kupası’nda Görev Yapabilecek Mi?

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın 2022 yılının Kasım ayında başlayacak olan Dünya Kupası’na katılıp katılmayacağı belli değildi. Ancak, MHK’nın istifası ile beraber Çakır’ın da Dünya Kupası’nda görev yapma ihtimali artmaya başladı. Deneyimli hakemin Süper Lig’in son beş haftasındaki maçlarda düdük çalması bekleniyor.

Cüneyt Çakır; kariyeri adına bir hayli önem taşıyan 2022 Dünya Kupası’nda görev yapmayı her şeyden çok istiyor. Deneyimli hakem; FIFA’nın son testinden geçtiği takdirde üç farklı Dünya Kupası’nda görev alan ilk Türk hakemi olmayı başaracak.

Takdir edersiniz ki, Cüneyt Çakır; Türkiye’nin en tanınan hakemi! Deneyimli isim; UEFA’nın da gözdelerinden birisi! Bu noktada, UEFA’nın Cüneyt Çakır’a UEFA Avrupa Konferans Ligi finalinde görev vermesi de bekleniyor.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve kurul üyelerinin istifa etmesi; Cüneyt Çakır ile ilgili şüpheleri de ortadan kaldırdı. İsviçre Federasyonu’nun deneyimli hakem ile ilgili olarak birtakım talepleri söz konusu idi. Ancak, bu olayın ardından bu taleplerin de geçerliliğini yitirdiği konuşuluyor. Hatta, Türkiye ile İsviçre arasında önümüzdeki yıllarda hakem işbirliği ve değişiminin yapılacağı da ifade ediliyor.

Cüneyt Çakır; 23 Kasım 1976 tarihinde dünyaya gelmiştir. 2001 yılından bu yana 1.Lig’de görev yapıyor. Ayrıca, 2006 yılından beri FIFA hakemi unvanını taşıyor.