DERBİDE KAZANAN TOFAŞ

Basketbol şampiyonlar ligi kapsamında yapılan son 16 turu I Grubu 5 hafta mücadelesinde iki temsilcimiz kozlarını paylaştı. Sahasında Pınar Karşıyaka’yı ağırlayan Tofaş karşılaşmadan 11 sayılık fark ve 90-79 Galip ayrılmayı başardı.  Karşılaşmada alınan bu sonucun ardından TOFAŞ Grup kapsamındaki ilk galibiyetini elde ederken Pınar Karşıyaka ise Grup kapsamındaki 3 mağlubiyetini yaşamış oldu.

KARŞILAŞMADAN ÖNEMLİ ANLAR

İki ekibin de hızlı başlamış oldu mücadelenin ilk periyodunda boyalı alanı iyi kullanan Tofaş karşılaşmada dakikalar beşi gösterirken Skoda 5 sayı farkla 13’e 8 öndeydi. Periyodun devamında iyi bir performans ortaya koyarak Morgan ile basketler bulsa da ev sahibi ekip Tofaş Zubcic ve Philip ile bulunmuş olduğu sayılarla ilk çeyreği 4 sayı farkla 22-18 önde bitirmeyi başardı.

Karşılaşmanın ikinci çeyreğinde yetenekli oyuncuları Christon ve Purcell ile periyodu iyi bir başlangıç yapmış olan Tofaş onu skoru 26 21’e getirmeyi başardı. Savunmasında Açıklar veren Pınar Karşıyaka farkın açılmasına izin vermeden çabuk toparlandı ve karşılaşmada dakikalar 22 gösterirken iyi bir seri Yakalayarak skoru 26-27 ye getirdi. o dakikadan sonra hücumda etkili organizasyonlar yapan ev sahibi Tofaş çeyreğin bitmesine Saniyeler kala 38 atışta isabetin bularak soyunma odasına 44-41 önde gitmeyi başardı.

İKİNCİ DEVRE

Mücadelenin 3. çeyreğinde her iki temsilcimiz de defansif ağırlıkla bir oyun ortaya koyarken Mücadeledeki kadar 25’i gösterdiğinde skorda 52-52’lik denge vardı. Bu bölümün ardından kazanmış olduğu serbest atışlardan isabeti bulmaya devam eden Tofaş, Buna ek olarak dış atışlarda bulduğu isabet ile farklı 8’e çıkarmayı başararak skoru 60’a 52 ye getirdi.

Üçüncü çeyreğin geri kalanında dengeli bir oyun devam ederken 4 çeyreğe Tofaş 7 sayılık farkla 66-59’luk avantaj ile girmeyi başardı. Mücadele’nin final periyodunda atışlarda göstermiş olduğu iyi performansı sayesinde oyunun kontrolünü eline alan Tofaş skoru 69 58’e getirerek farklı çift sahneleri çıkarmayı başardı.

Edremit’te oyuncularının yardımıyla karşılaşmaya geri dönmek isteyen Pınar Karşıyaka, Tofaş’ın iyi savunmasını geçemedi mi mücadelede dakikalar 36 gösterirken Tofaş’ın 11 sayılık fark eder 80-69 üstünlüğü bulunuyordu. Karşılaşmada kalan bölümlerde oyundaki hakimiyetini devam eden Tofaş mücadeleye 90-79 skor ile kazanmayı başardı.