Derbinin Heyecanı Kadar Cezaları da Büyük

Süper Lig’in 24. Haftasında 6 Şubat Cumartesi günü Fenerbahçe ve Galatasaray karşılaşacak. Son 10 sezonda oynanan derbilerin faturası ise her iki takım içinde ağır oldu. İki takım arasında oynanan karşılaşmalarda kulüpler, oyuncular ve yöneticiler birçok ceza aldı.

Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan derbi son 10 sezonda sarı kırmızılı takımın teknik direktörü olan Fatih Terim 10, yardımcı antrenör Hasan Şaş 8, futbolcu Engin Bayraktar ise 11 kez ceza aldı. Sarı lacivertli takımdan ise Volkan Demirel, Raul Meireles ve Jailson sekizer kez takımda en fazla ceza alan isimler oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) son 10 sezonda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan derbi maçlarında sarı lacivertli kulübe 2 milyon 438 bin 750 lira para cezası keserken sarı kırmızılı kulüp ise 1 milyon 759 bin 500 lira para cezası aldı.

10 Sezonda 7 Maç Seyircisiz Oynama Cezası

Son 10 sezonda derbilerin ardından Fenerbahçe toplam 7, Galatasaray ise 2 maç seyircisiz onama cezası aldı.

Süper Lig Süper Final’de 12 Mayıs 2012 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu’nda oynanan ve 0-0 golsüz beraberlik ile sonuçlanan maçın sonunda Galatasaray şampiyonluğa ulaştı. Fenerbahçe ise taraftarlarının neden olduğu saha olayları sebebi ile 5 maç seyircisiz oynama ve 28 bin 750 lira para cezası alan taraf oldu. Sarı lacivertliler aynı sezon ligde rakibi ile oynadığı derbi maçtan sonra da 2 maç seyircisiz oynama ve 135 bin lira para cezası aldı.

Galatasaray ise 2013-2014 ve 2016-2017 sezonlarında sarı lacivertli takım sahasında oynadığı lig maçlarından sonra birer maç ceza alan taraf oldu.

Derbide En Fazla Ceza Alanlar

Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan son 10 sezonda sarı kırmızılı takımın teknik direktörü olan Fatih Terim 10, yardımcı antrenör Hasan Şaş 8, futbolcu Engin Bayraktar ise 11 kez ceza aldı. Sarı lacivertli takımdan ise Volkan Demirel, Raul Meireles ve Jailson sekizer kez takımda en fazla ceza alan isimler oldu.

İki takım arasında yaşanan karşılaşmalarda en dikkat çekeni ise 2018-2019 sezonunun ilk yarısında Türk Telekom Stadı’nda oynanan maçın ardından verilen cezalar dikkat çekti. Maç sonrasında yaşanan olaylardan dolayı PFDK, Galatasaray’dan Fatih Terim’e toplamda 10, Hasan Şaş’a 8, Ryan Donk’a 6, Badou Ndiaye’ye 5, Garry Rodrigues’e 3, Fenerbahçe’den de Jailson’a 8, Roberto Soldado’ya da 6 maç men cezası verdi.