Diagne Ünlü Futbolcuyu Unutmadı

Papa Bouba Diop Süper Lig’in 11. haftasında Galatasaray evinde Hatayspor’u ağırladı. Maçı sarı kırmızılı ekip 3-0 kazanmayı başardı. Galatasaray’a galibiyeti getiren goller, 32. dakikada Diagne, 64. dakikada Pablo (kendi kalesine) ve 90+3. dakikada Kerem Aktürkoğlu’ndan geldi.

Bu sonuçla Galatasaray puanını 23’e çıkarırken, Hatayspor 12 puanda kaldı. Süper Lig’in 11. Haftasında oynanan bu maçın dikkat çeken diğer bir olayı ise, Galatasaray’ın forveti Mbaye Diagne’nin geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden Senegalli futbolcu Papa Bouba Diop’un unutmaması oldu.

Mbaye Diagne, maçtan önce ısınırken 2013 yılında futbolu bırakan vatandaşı Papa Bouba Diop’un formasını giydi. Papa Bouba Diop, uzun süredir kanser hastalığı ile mücadele ediyordu. Fakat 29 Kasım’da hastalığına yenik düşen Papa Bouba Diop, 42 yaşında Fransa’nın Lens kentinde hayatını kaybetti.

Bu acı olayın üzerine, Galatasaray’ın Senagelli forveti Diagne, Hatayspor maçından önce ısınırken, Papa Bouba Diop’un 19 numaralı formasını giyerek vatandışını anmış oldu. Öte yandan, maçta attığı golden sonra da yedek kulübesine giden Mbaye Diagne, Papa Bouba Diop’un formasını alarak kameralara gösterdi.

Papa Bouba Diop, Lens, Fulham, West Ham United, AEK ve Birmingham gibi takımlarda forma giydi. Bu takımlarla birlikte Premier Lig’de 128 maçta oynadı. Öte yandan Papa Bouba Diop, 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye’ye karşıda oynamıştı.

Papa Bouba Diop’a Veda

Senegalli milli takımının eski futbolcu Papa Bouba Diop, kansere karşı verdiği mücadeleye yenik düştü ve son yolculuğuna uğurlandı. Fransa’nın Lens şehrinde hayatını kaybeden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop için kendi ülkesinde cenaze töreni düzenlendi.

Binler kişinin katıldığı bu ceza törenine, ailesinin ve yakın dostlarının yanı sıra, bir zamanlar beraber top oynadığı milli futbolcularda katıldı. Papa Bouba Diop’un cenazesini karşılayan isimleri arasında, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’da vardı.

Papa Bouba Diop, geçtiğimiz yıllarda Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından onur nişanı almış ve sadece Senegal cumhurbaşkanı tarafından verilen bu ödülü alan ilk futbolcu olmuştu.

Hatta yapılan bu onur nişanı töreni sırasında Cumhurbaşkanı Sall, ülkenin ulusal futbol müzesine Papa Bouba Diop’un adının verileceğini açıklamıştı. 

Papa Bouba Diop’un Kariyeri

Papa Bouba Diop, Lens, Fulham, West Ham United, AEK ve Birmingham gibi takımlarda forma giydi. Bu takımlarla birlikte Premier Lig’de 128 maçta oynadı. Öte yandan Papa Bouba Diop, 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye’ye karşıda oynamıştı.