Dominik Hollanda’ya Acımadı

Kadınlar voleybol olimpiyat eleme maçları artık sona eriyor. 15 Eylül 2023 gününden bu yana devam eden turnuvada son maçlar 24 Eylül 2023 günü oynandı. Olimpiyat vizesi alan iki ülke Türkiye ve Sırbistan olmuştu. Diğer dört ülke, 24 Eylül 2023 günü oynanacak olan maçların ardından belli olacaktı. Günün sonucu merakla beklenen maçlarından birisi de Dominik Cumhuriyeti ile Hollanda arasında oynandı. Bu maçın çok özel detaylarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Beş Setlik Maçın Kazananı Dominik Cumhuriyeti Oldu

Dominik Cumhuriyeti ile Hollanda arasındaki maçın galibi merakla bekleniyordu. Dominik, bu maçı kazandığı takdirde kendisini 2024 Paris Olimpiyatları’nda bulacaktı. Hollanda’nın şansı yok denecek kadar azdı. Maça daha iyi başlayan taraf Dominik Cumhuriyeti oldu. İlk seti 25-20 kazanan Dominik, 1-0 öne geçti. Bu turnuvada beklenenden daha iyi bir oyun ortaya koyan Hollanda, ikinci seti 25-20 kazanarak setlerde durumu 1-1’e getirdi. Voleybol severler, üçüncü setin çekişmeli geçeceğine inanıyorlardı. Fakat, Dominik, bu seti 25-19 kazanarak rakibine kıyasla daha iyi olduğunu gösterdi.

Dördüncü set, beklenildiği gibi çekişmeli idi. Son anlara kadar gidip gelen setin kazananı Hollanda oldu. Bu seti 25-23 kazanan Portakallar, setlerde durumu 2-2’ye getirdiler. Maçı kimin kazanacağını beşinci set belirleyecekti. Beşinci sette heyecan bir an olsun eksilmedi. Dominik Cumhuriyeti, bu seti 15-12 kazanarak maçtan 3-2 galip ayrıldı. Bu galibiyet, Dominik Cumhuriyeti’nin Paris Olimpiyatları’na katılacağı anlamına geliyordu.

Brayelin Martinez Takımını Sırtlamaya Devam Ediyor

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Dominik Cumhuriyeti, fizik gücü bir hayli yüksek olan oyunculardan oluşuyor. Bahsettiğimiz isimlerden birisi Brayelin Martinez! 1996 doğumlu oyuncu, 2.01 boyunda! Bir dönem Türkiye’de Aydın BB’de forma giyen deneyimli isim, Hollanda karşısında takımının en skorer ismi oldu. Maçı 23 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 45 pasın 23’ünü sayıya çevirdi. Ayrıca, maç boyunca 26 kez servis karşıladı.

Brayelin Martinez’in ardından Dominik Cumhuriyeti’nin en skorer ikinci ismi Pena Isabel oldu. Deneyimli oyuncu, maçı 17 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 37 pasın 16’sını sayıya çevirdi. Buna ek olarak, takımına bir de blok sayısı kazandırdı.

Biraz da kaybeden taraf Hollanda’dan bahsedelim! Hollanda’nın en skorer ismi Nika Daalderop oldu. Geçtiğimiz sezonu Vakıfbank’ta geçiren 1998 doğumlu oyuncu, performansından dolayı fazlası ile eleştirilmişti. Ancak, milli takımda kendisini toparlamayı başardı. Olimpiyat elemelerinde oldukça iyi bir performans ortaya koydu. Bu maçta takımına 23 sayı kazandırdı. Kendisine atılan 41 pasın 18’ini sayıya çevirdi. Ayrıca, üç blok ve iki de servis sayısı kazandı. Ancak, oyuncunun çabası, galibiyet adına yeterli olmadı. Son olarak, Celeste Plak’tan bahsedelim! 1995 doğumlu oyuncu, maçı 18 sayı ile tamamladı. Takımına 17 hücum, bir de blok sayısı kazandırdı.