Dört Büyüklerin Borç Tablosu

Devre arası transfer süreci ile birlikte devamı olarak milyonların konuşulduğu bir dönemde Türk futbolunun dört büyüklerinin borcu ne kadar? Devamlı olarak oyuncu kiralayan, transfer den takımların borç yükü 2020 yılının mart ayında ülkemizin de etkilendiği yeni tip korona virüs (covid-19) pandemesinin patlak vermesi ile birlikte artık gösterdi.

Kampanyalar ile Taraftar Destekleri

Türk futbolunun dört büyükleri olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borç batağı içerisinde ilerlemeye devam ediyor. Takımlar dönem dönem taraftarlarında maddi destekte görmek için kampanyalar düzenledi. Örnek olarak Fenerbahçe’nin Fener Ol kampanyası, Beşiktaş’ın Bırakmam Seni kampanyası, Galatasaray’ın Aslan Gibi Sponsor kampanyaları verilebilir.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Kasım 2020 tarihini itibari, Trabzonspor’un is Ağustos 2020 itibari ile toplam borcu 14 milyar liraya ulaştı.

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un 2012 yılındaki toplam borcu 2 milyar 60 milyon lira idi. İlerleyen yıllarda bilhassa ligin yayın bedelindeki artışlarla birlikte kulüplerin kasasına daha çok para girmeye başladı.

Gelirdeki bu artışa karşın harcamalar da fahiş oranda artışlar görülmeye başlandığında 2019 yılında 4 kulübün toplam borcu 10 milyar sınırını aştı.

Kulüpler son yıllarda ise UEFA’nın uyguladığı Finansal Fair Play kuralları ve çeşitleri sponsorluklarla borç miktarını frenlemeye çalışsa da 2020’nin son ayına girilirken toplam borç yaklaşık olarak 14 milyar liraya yükseldi. Bir başka deyişle kulüplerin borcu son 8 yılda yüzde 579 oranında artış gösterdi.

Kulüplerin Borçları Ne Kadar?

Türk futbolunun dört büyükleri arasında en büyük borç ise 5.2 Milyar TL ile Fenerbahçe’nin. Diğer takımların ise;

Beşiktaş’ın 3,9 Milyar TL

Galatasaray’ın 3,6 Milyar TL

Trabzonspor’un 1,2 Milyar TL

Dört kulübün borç miktarını birkaç örnekle daha sıralayacak olursak, Süper Lig’in sezonluk yayın bedeli yaklaşık 3 milyar TL, 4 sezon boyunca sadece bu takımlara verilse dahi borç kapanmıyor.

Para ödülünün en fazla dağıtıldığı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon takımın ortalama 120 milyon Euro kazandığı düşünüldüğünde, 4 kulübün toplam borcu yaklaşık olarak 13 Devler Ligi şampiyonluğu ile denkleşiyor.