Dünya Çapında Seyircilerin Önemi

Dünya’daki bütün spor dallarında oynayan sporcular kadar seyircilerinde spor etkinliklerindeki önemi bir hayli fazla. Başka bir deyişle, spor müsabakalarını güzel kılan tek şey başarılı ya da ünlü sporcular değil aynı zaman bu spor müsabakalarını takip eden izleyiciler. Çünkü spor, dünya çapında yaşayan milyarlarca insanın günlük yaşamlarında bile etkisini gösteriyor.

Popüler kültürün bir parçası olan spor, popüler kültür alanları içerisinde küresel çapta insanların ilgisini çeken en büyük güç konumunda bulunuyor. Bu konu ile bağlantılı bir örnek vermek gerekirse, dünya çapında yapılmış bir araştırmaya göre insanların %5’i dini inançlarında değişiklik yaparken; yine insanların %2’si desteklediği spor takımını değiştiriyor. Bu örnek bile aslında sporun dünya çapındaki etkisini gözler önüne seriyor.

İnsanların Spora Olan İlgisi

Sporun küresel çapta insan hayatındaki etkisi bu kadar önemliyken merak edilen diğer konular ise acaba spor izleyicilerinin bu ilgisinin neden bu kadar fazla olduğu ve yine izleyicilerin acaba hangi spor dallarını liglerini, kulüplerini ve sporcuları takip ettiği oluyor. Yapılan araştırmalara göre spor severler genellikle en iyi oyunculara ve bireysel sporculara büyük bir ilgi gösterme eğiliminde.

Bu iyi bireysel sporcuların performanslarını sergilediği dallar ise genellikle futbolcular ve olimpik sporcular olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumu verilen örnek ise NFL ve NBA gibi ligler. Bu liglerin küresel çapta izlenmesinin ve takip edilmesinin nedeni barındırdığı başarılı bireysel sporculardan kaynaklanıyor.

Seyircilerin Maçları Takip Ettikleri Yerler

Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan başka bir gerçek ise spor severlerin müsabakaları genellikle evlerinden takip ettiği. Teknolojinin günden güne gelişmesi ile insanlar artık rahatlıkla maçları evlerinden izleyebiliyor. Bu da demek oluyor ki müsabakalar başlı başına izleyicileri statlara ya da spor salonlarına çekmeye yetmiyor.

Her ne kadar yaklaşık son 1 yıl da yaşanan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemi salgını sürecinin bu duruma etkisi olsa bile, aslında bu durum bir süredir devam etmekte. Bu yüzden ortaya çıkan en önemli gerçek, yeni stratejiler eşliğinde izleyicileri tekrardan statlara ve spor salonlarına çekmenin yollarını bulmak oldu.