Dünya Kupası Yolunda Rakip Belli

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri sonrasında play off turunda mücadele edecek takımlar belli oldu. 26 Kasım’da İsviçre’nin Zürih kentindeki FIFA merkezinde gerçekleştirilen kurada milli takımımızı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Hamit Altıntop ile A Milli takımımızın teknik direktörü Stefan Kuntz temsil etti.

Play off kura çekimine Avrupa elemelerinde gruplarını ikinci sırada yamamlayan 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi’nden gelen 2 takım katıldı.

Eleme grubuna çok iyi bir başlangıç yaptıktan sonra sert bir düşüş yaşayan milli takımımız, gruptaki son maçlarında gösterdiği performansla grubu ikinci sırada tamamladı ve play off turuna katılmaya hak kazandı.

Milli takımımız, play off turunda C Yolu’nda mücadele edecek. Yarı finalde Portekiz ile karşılaşacak olan milli takım, Portekiz’i elemesi halinde İtalya-Kuzey Makedonya eşleşmesinin galibiyle finalde karşı karşıya gelecek.

Maçlar 2022’nin Mart Ayında

Play off karşılaşmaları tek maç üzerinden oynanacak. Yarı final turundaki maçlar, seri başı olan takımın sahasında oynanacak. A Yolu’nda Galler-Avusturya, B Yolu’nda Rusya-Polonya, C Yolu’nda ise Portekiz-Türkiye eşleşmelerini kazanan takımlar, final turunda da ev sahibi olacak. Milli takımımız, Portekiz’i mağlup edip finale çıkması durumunda final turu maçını Türkiye’de oynayacak. Play off turunda yarı final maçları 24 Mart 2022, final maçları ise 29 Mart 2022 tarihinde oynanacak. Katar’da düzenlenecek 22. FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak.

Kuntz Takıma Güveniyor

A milli futbol takımımızn teknik direktörü Stefan Kuntz, Türkiye’nin C Yolu’nda Portekiz ile eşleştiği kura çekiminin ardından İsviçre’nin Zürih Şehrindeki FIFA Merkezi’ne çevrimiçi bağlantıyla bağlandı ve açıklamalarda bulundu. Stefan Kuntz, Portekiz’in çok güçlü bir takım olduğunu, Türkiye’yi zor bir maçın beklediğini ancak takıma güvendiğini ifade etti.

En zor yolun C Yolu olduğunu ve Türkiye’nin de burada olduğunu belirten Kuntz, göreve başladığından bugüne kadar geçen sürede gördüklerinin kendisini ümitlendirdiğini ifade etti. Kuntz, play off turuna gelerek ilk hedefini gerçekleştirdiğini, bundan sonra neler olacağını ile göreceklerini ifade etti.

Play Off Geçmişimiz

Milli takımımız, tarihindeki ilk play off maçını EURO 2000’e katılmak için İrlanda Cumhuriyeti ile oynadı. Milliler, deplasmanda 1-1’lik beraberlik aldıktan sonra İrlanda Cumhuriyeti ile Türkiye’de golsüz berabere kaldı ve deplasman golü avantajıyla EURO 2000’e katılmayı başardı.

Milli takımımız, ikinci play off mücadelesinde 2002 Dünya Kupası’na katılmak için Avusturya ile mücadele etti. Avusturya’yı deplasmanda 1-0, Türkiye’de ise 5-0 mağlup eden ay yıldızlılar, 2002 FIFA Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Milli takımımız, EURO 2004’e katılmak için Letonya ile play off oynadı. Letonya’ya deplasmanda 1-0 yenilen millier, Türkiye’deki maçta ise 2-2’lik beraberlik aldı ve EURO 2004’e katılmaya hak kazanamadı.

Milli takımımızın dördüncü play off mücadelesi ise 2006 Dünya Kupası’na katılmak için oynandı. İsviçre’ye deplasmanda 2-0 mağlup olan milliler, Türkiye’deki maçı 4-2 kazansa da 2006 Dünya Kupası’na katılamadı.

Milliler, son play off mücadelesini ise EURO 2012’ye katılmak için oynadı. Hırvatistan’a Türkiye’de 3-0 kaybeden milliler, deplasmanda golsüz berabere kaldı ve EURO 2012’ye katılmaya hak kazanamadı.