Dünya Şampiyonası Öncesi Filenin Sultanları

Defalarca ülkemizi gururlandıran Kadın A Milli Voleybol takımımız, namı diğer filenin sultanları, 2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası ‘na hazırlanıyor. 23 Eylül – 15 Ekim arası düzenlenecek olan 2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası ‘nın ev sahipleri Hollanda ve Polonya olarak belirlendi. Şampiyona ‘ya 5 konfederasyondan 24 farklı takım katılacak. Son şampiyon Sırbistan ve ev sahibi ülkeler Hollanda ile Polonya turnuvaya katılımı ilk belirlenen ekipler olurken A Milli Voleybol takımımız Euro Volley 2021 yarı finalisti olarak Dünya Şampiyonası ‘na katılmaya hak kazandı. Kadın millilerimiz Hırvatistan, Dominik Cumhuriyeti, Güney Kore, Tayland ve ev sahibi ülke Polonya ile B grubunda yer alıyor. A grubunda Hollanda, İtalya, Belçika, Porto Riko, Kamerun, Kenya; C grubunda Amerika Birleşik Devletleri, Sırbistan, Almanya, Bulgaristan, Kanada, Kazakistan ve D grubunda da Brezilya, Çin, Japonya, Kolombiya, Arjantin, Çekya yer alıyor.

4 grup oluşturulan turnuvada grupları ilk 4 ‘te tamamlayan takımlar 2. Tura yükselecek. İlk tur 23 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde oynanacak. 4 – 9 Ekim ‘de oynanacak olan ikinci turda 8 ‘erli 2 grup oluşturulacak. Takımlar ilk tur karşılaştıkları takımlarla tekrar karşılaşmayacak. Grupları ilk 4 sırada tamamlayan takımlar 11 Ekim ‘de çeyrek final oynayacak. 13 Ekim ‘de yarı final mücadeleleri oynanacak ardından şampiyona 15 Ekim ‘de oynanacak olan üçüncülük ve final karşılaşmalarıyla sona erecek.

Filenin Sultanları

Türkiye’nin Maç Programı Şu Şekilde

Kadın millilerimiz B grubunda yer aldığı turnuvada ilk maçına 24 Eylül günü Tayland karşısında çıkacak. Milli takımımız 27 Eylül ‘de güçlü rakiplerinden Güney Kore ile karşılaşacak. Hemen ertesi gün 28 Eylül ‘de ise rakip Dominik Cumhuriyet ‘i olacak. 29 Eylül ‘de Hırvatistan ile mücadele edecek olan A Milli Kadın Voleybol takımımız Dünya Şampiyonası ilk tur son maçında 1 Ekim tarihinde ev sahibi Polonya ile karşılaşacak. Millilerimiz grubu ilk 4 sırada tamamlaması durumunda ikinci tura yükselmeye hak kazanacak.

Olası milli takım kadromuz ise

Başantrenör: Giovanni Guidetti,

libero: Simge Aköz, Ayça Aykaç, Aylin Acar

pasör: Cansu Özbay, Sıla Çalışkan, Elif Şahin

pasör çaprazı: Meryem Boz, Ebrar Karakurt, Ceren Kapucu,

smaçör: Hande Baladın, Meliha İsmailoğlu, Tuğba Şenoğlu, Derya Cebecioğlu, İlkin Aydın, Saliha Şahin,

orta oyuncu: Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, Beyza Arıcı, Bahar Akbay.

Geçmiş Başarılarımız

Giovanni Guidetti yönetiminde 2021 Kadınlar Milletler Ligi ‘nde bronz madalya alan millilerimiz 2021 Avrupa Şampiyonası ‘nda da yine bronz madalya kazanmıştı. Filenin Sultanları 2021 FIVB Dünya Sıralaması ‘nda 4. Sırada yer alıyor. 2020 Olimpiyat Oyunlarını 5. Sırada tamamlayan ve ülkemizi gruurlandıran kadın millilerimiz 2022 Milletler Ligi ‘nde ise 4. Olmuştu. Millilerimizin 2014 Avrupa Voleybol Ligi şampiyonluğu da bulunuren Dünya Şampiyonası ‘nda kazandığımız en iyi derece ise 2010 yılında 6.cılık ile geldi.