EFES AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLDU

Türk Hava Yolları Avrupa Ligi kapsamında yapılan final mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes İspanyol rakibi Barcelona 81 86 mağlup etti ve Türk Hava Yolları Avrupa Ligi kupasını Müzesi’ne götürmeyi Başararak bir ilke imza attı.  Heyecanın bir an olsun düşmediği Zorlu mücadelede Micic ve Deshane Larkin temsilcimiz Anadolu Efes’e zafere Taşıyan isimler oldular.  Temsilcimiz Anadolu Efes baş antrenörü Ergin Ataman Euroleague tarihinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk antrenör olmayı başardı.

HARİKA BİR GERİ DÖNÜŞ

Karşılaşma iki takımın da birbirine üstünlük kurma çabası ile başlarken temsilcimiz Anadolu Efes’in ilk dakikalarda bulmuş olduğu 8 sayının hepsi Sertaç Şanlı tarafından kaydedildi una karşın İspanyol temsilcisinin dolmuş olduğu sayıların büyük bir bölümü Davies isminden geldi.  Periyodun kalan kısmında iyi bir seri yakalamayı Başaran İspanyol temsilcisi Barcelona ilk çeyreği 7 sayı fark ile 22.15 önünde kapatmayı başardı.  

Karşılaşmanın ikinci çeyreğinde bir ara fark 10 sayıya kadar çıktım ve skor 25-15’e geldi.  Bu dakikadan sonra temsilcimiz Anadolu Efes silkelense de ve kendine geldi. Tam 9-0’lık bir seri yakalayan Anadolu Efes dakikalar 14’ü gösterdiğinde farkı 1 sayıya indirerek duruma 2524 de getirmeyi başardı. Bu dakikadan sonra İspanyol temsilcisi Barcelona farkı açmaya çalışsa da temsilcimiz Anadolu Efes Larkin’in göstermiş olduğu harika performans sayesinde 12-0’lık seri yakaladı ve soyunma odasına 3 sayı fark ile 39-36 önde gitmeyi başardı.

EFES KAÇTI BARCELONA KOVALADI

Karşılaşmanın 3. periyodunda hızlı başlayan taraf temsilcimiz Anadolu Efes oldu. Dakikalar 24’ü gösterirken yetenekli oyuncu Micic üç sayılık basket buldu ve fark 11 sayıya çıkarken durum 41-52’ye geldi bu dakikalardan sonra karşılaşmanın liderliğini elinden asla bırakmayan temsilcimiz Anadolu Efes final periyoduna 7 sayı fark ile 65-58 önde girmeyi başardı.  Karşılaşmanın final periyodu adeta kıyasıya bir Mücadele’ye sahne oldu.  Temsilcimiz Anadolu Efes’in Cunda bulunmuş olduğu sayıları İspanyol temsilcisi misli ile karşılık verince karşılaşmada dakikalar 35’i gösterdiğinde durum 69-69’a geldi.  Mücadelenin bitimine 5 dakika kala farkı 5 sayıya çıkarmayı Başaran temsilcimiz Anadolu Efes liderliği elinden bırakmadı be mücadeleyi 5 sayı fark ile 86-81 kazanarak Avrupa’nın en büyük kulübü olmayı başardı.