EFSANE FUTBOLCU MARADONA 60 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti. Bir röportajında “60. yaş günümde sağ elimle İngiltere’ye gol atmak istiyorum” açıklamasında bulunan 1960 doğumlu dünya futbolunun efsanesi Maradona, Buenos Aries’in başkenti olan Tigre şehrinde evinde uyurken kalp krizi geçirdi.

Otopsi ön raporunda kronik kalp yetmezliği dolayısıyla akut akciğer ödemi geçirdiği saptandı. 1991 yılında kokain kullandığı tespit edilen ve bundan dolayı 15 ay men cezası alan Maradona’nın kesin otopsi sonucunun, vücudunda herhangi bir maddenin olup olmadığı,  toksikolojik ve histopatalojik testler ile ortaya çıkacağı belirtildi.

MARADONA’NIN BİR SÜREDİR SAĞLIK SORUNLARI VARDI

Maradona’nın bir süredir sağlık sorunları olduğu bilinmekteydi. Yakın zamanda da beynindeki bir pıhtı nedeniyle ameliyat geçirmişti. Arjantin basınından Clarin’in yaptığı  “Diego Armando Maradona’nın ölüm haberi” ardından birçok medya kuruluşları tarafından bu haber duyuruldu. Buenos Aires doğumlu Diego Armando Maradona bir gecekondu mahallesinde büyümüştü. Anne-babası ve yedi kardeşiyle beraber elektriği bile olmayan küçücük bir eve sıkışmışlardı.

Çocukluk hayali olan futbola ise futbol keşif avcıları tarafından 9 yaşında keşfedilerek mahalle takımı Estrella Roja’da başladı. 14 yaşındayken de Argentinos Juniors ile ilk profesyonel maçına çıkarak başarılarla dolu kariyerine adımını attı. Barcelona, Napoli, Sevilla, Boca Juniors gibi çeşitli takımlarda forma giyen Diego Armando Maradona 2008 tarihinde Arjantin Teknik Direktörlüğü’ne getirilmişti. 

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FUTBOLCUSU: MARADONA

Maradona birçok futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri diye anılmaktadır. Transferde ise iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcu Diego Armando Maradona’dır. Arjantin Milli Takımı Maradona’ya vedasını “Hoşça kal Diego. Futbol dünyasında atan her kalpte, sonsuza kadar kalacaksın” ifadelerini kullanarak gerçekleştirdi.

Brezilyalı futbol efsanesi Pele ise beraber FIFA 20. Yüzyıl Oyuncusu ödülü aldıkları Maradona için “Bir gün gökyüzünde onunla birlikte top oynayacağız” sözlerini kullanarak arkadaşına veda etti. Arjantin’de Maradona’nın ölümü ardından Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in açıklaması ile 3 günlük Ulusal Yas ilan edildi. UEFA ise 1987-1988 sezonunda İtalya gol kralı diye anılan ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonluğunu kazanan Maradona anısına, Şampiyonlar Ligi maçlarından önce 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağı açıklamasını yaptı.