Efsane Futbolcu Sergen Yalçın

Yeni kuşak taraftarların eskilerden hikayelerini dinlediği, birçoğunun ise Beşiktaş’ın teknik direktörü olarak hem iyi hem de kötü performansından tanıdığı nevi şahsına münhasır bir futbol insanı Sergen Yalçın, 9 Aralık 2021 günü Beşiktaş’taki teknik direktörlük görevinden istifa ederek Beşiktaş’tan ayrıldı.

Beşiktaş tarihinin belki de en çok desteklenen teknik direktörlerinden birisi olan ve kötü performansına uzun bir süre ses çıkarılmayan Sergen Yalçın’a duyulan bu sevgi ise kuşkusuz onun yine kendisine benzeyen futbol kariyerinden geliyor. Futbolda ayrılıklar da birliktelikler de var ancak Sergen Yalçın gibi figürler hangi camiada ve ne rolle görev alırsa alsın herkes tarafından sevilmeye devam edecek.

Özel Bir Figür: Sergen Yalçın

Beşiktaş altyapısında futbola başlayan ve bu kulüpte efsane olan Sergen Yalçın’ın yeteneklerine dair internette birçok içeriğe ulaşmak mevcut.

Gerçekten çok üst düzey bir yetenek setine sahip olan ve istediği her an oyunu değiştirebilecek aksiyonları yaratabilen ve sonlandırabilen bir oyuncu olan Sergen Yalçın, kendisinin de ifade ettiği gibi daha iyi bir kariyerle futbolu bırakamadıysa bu tamamen onun genç yaşlarındaki acemiliğinden kaynaklanıyor.

Beşiktaş’ın formasını 292 maçta terleten ve bu maçlarda 79 gol 70 asist yapmayı başaran Sergen Yalçın, kariyerinde ise toplam 432 maça çıktı ve 120 gol 109 asistlik performans sergiledi. Türkiye’nin 4 büyük kulübünde de forma giyen Sergen Yalçın, kariyerinde Galatasaray ve Beşiktaş ile toplamda 10 kez kupa kaldırma sevinci yaşadı.

Beşiktaş ile 3 kere lig şampiyonu olan efsane yetenek, 2 kez de Galatasaray’da bu başarıyı gösterdi. 2’si Beşiktaş’ta 1’i Galatasaray’da 3 Türkiye Kupası ve Beşiktaş’ta 2 Süper Kupa sevinci yaşayan Sergen Yalçın’ın özellikle Beşiktaş’ta yaşattığı mutlulukların birçoğu futbol tarihine geçti.

Ercan Taner’in muhteşem anlatımıyla futbolseverlerin aklına kazınan 2002/2003 sezonundaki şahane şampiyonluk, Chelsea’nin sahasında oynanan maçta attığı 2 golle getirdiği galibiyet, kızgınlıkları, kızdırdıkları ve birçok başka özelliği onu hem futbolun hem de Beşiktaş’ın efsanesi yaptı.

Sergen Yalçın’ın İlginç Kariyeri

Futbola Serpil Hamdi Tüzün’ün hocalık yaptığı bir dönemde yetiştiği Beşiktaş altyapısında başlayan Sergen Yalçın, 91/92 sezonundan 97/98 sezonuna kadar aralıksız Beşiktaş forması giydi. Burada gösterdiği performansla o dönem için çok büyük bir parayı ifade eden 5 milyon Euro karşılığında İstanbulspor’a transfer olan Sergen Yalçın, 98/99 sezonunun devre arasında Türkiye’nin hem futbol tarihinde hem de siyasi tarihinde oldukça dikkat çeken bir isim olan Jet Fadıl’ın sahipliğini yaptığı Siirt Jetpa ya da diğer adıyla Siirt Köy Hizmetleri’ne kiralandı.

Siirt forması giydiği dönemde önce Fenerbahçe, sonra Galatasaray ve en son Trabzonspor’a kiralık olarak gönderilen efsane yetenek, 2002/2003 sezonunun başında ise tekrar Beşiktaş’a döndü. Beşiktaş’ın 2002/2003 sezonunda yaşadığı efsanevi şampiyonlukla birlikte daha da sevilen bir oyuncu haline gelirken, kariyerinin son demlerinde yine bir sürprize imza atarak o dönem alt ligde yer alan Etimesgut Şeker ekibine transfer oldu.

Burada 1 sezon forma giydikten sonra Eskişehirspor’un yolunu tutan Yalçın, 2008/2009 sezonunda futbola veda etti.