Emre Belözoğlu Başakşehir’i Uçuruyor

2021/2022 sezonunun 9’uncu haftasında ilk kez takımıyla sahaya çıktığı maçta Beşiktaş’ı 3-2 mağlup ederek önemli bir başarıyla Başakşehir kariyerine başlayan Emre Belözoğlu, İstanbul temsilcisiyle sahaya çıktığı 9 maçta 7 galibiyet ve 2 beraberlik alarak önemli bir başarı gösterdi.

Puan ortalaması açısından bakıldığında şimdiden tarihe geçen teknik direktörlerden birisi olmayı başaran Emre Belözoğlu, Süper Lig’de 17’inci haftanın öne çıkan maçlarından birinde konuğu olduğu Galatasaray’dan 1 puanla ayrılmayı başardı. Aldığı beraberlik ile birlikte puanını 29’a yükselten Emre Belözoğlu’nun öğrencileri haftayı zirveye yakın bir yerde kapattı.

Başakşehir 1 Puanı Kaptı

Süper Lig’de 17’inci haftanın dikkat çeken maçlarından birisinde Galatasaray’ın konuğu olan Başakşehir, zorlu deplasmandan daha fazlasıyla dönebileceği bir maçta 1 puanla ayrıldı. Özellikle ilk yarısında iyi bir performans sergilediği maçta birçok atak yakalayan ve Galatasaray kalesinde tehlike yaratan Başakşehir, buna rağmen ikinci yarıda da pek çok tehlikeyi kendi kalesinde gördü.

Özellikle son yarım saatteki Galatasaray baskısı karşısında kalesinde pek çok tehlike gören ve 90+5’te Leo Duarte’nin kırmızı kart görmesiyle birlikte 10 kişi kalan Başakşehir, Ali Sami Yen’den dönerken 1 puan aldığı için mutlu olmalı. Kalesinde 18 şut gören Başakşehir, Galatasaray’ın uzun bir zaman sonra çok iyi bir performans gösterdiği maçta bazı konuları da sorgulamalı.

Başakşehir’de 9 Maç 23 Puan

Süper Lig’in 9’uncu haftasında Başakşehir ile çıktığı ilk maçta Beşiktaş’ı 3-2 mağlup ederek 3 puanı heybesine ekleyen Emre Belözoğlu, çıktığı 9 maçta 23 puan toplayarak alt sıralardaki takımı şampiyonluk yarışı içerisine de dâhil etmeyi başardı.

Aykut Kocaman’ın fizik seviye olarak zaten yukarıya çektiği takıma yaptığı dokunuşlarla birlikte yüksek hücum gücü yaratan bir teknik direktör olan Emre Belözoğlu’nun en önemli dokunuşlarından birisi sağ bekte Ömer Ali Şahiner’i kullanması oldu.

Kanat orijinli bir oyuncu olan Ömer Ali Şahiner’in hücum meziyetlerinden yararlanan Emre Belözoğlu, kalede de Volkan Babacan yerine ayakları daha temiz bir kaleci olan Muhammed Şengezer’i tercih ederek savunmadan yapılacak oyun kurulumuna verdiği önemi gösterdi. Tolga, Mahmut ve Berkay Özcan üzerinden oluşturduğu orta saha kurgusunda özellikle Berkay’a önemli bir serbestlik veren ve Mahmut Tekdemir’i geçtiğimiz sezonki AtibaHutchinson gibi kullanan Emre Belözoğlu, bu sayede oyunu rakip yarı sahaya daha rahat yıkabiliyor.

Bununla birlikte Başakşehir adına en önemli noktalardan birisi StefanoOkaka’nın değerli performansı. Şu ana kadar 9 gol atan ve maçlarda verdiği gol katkısı dışında sırtı dönük oyun ve boş alan yaratma konusunda da mahir bir oyun gösteren StefanoOkaka, takımın kitlendiği dönemlerde yaptığı işlerle öne çıkıyor. Başakşehir, 9 haftada topladığı 23 puan ile birlikte zirveye bir hayli yaklaşırken, Trabzonspor’u da tehdit etmesi muhtemel tek takım gibi görünüyor.