Emre Belözoğlu Tarihe Geçti

Süper Lig’in 18’inci haftasında kendi sahasında konuk ettiği Giresunspor’u net ve baskın bir oyun sergileyerek 3-1 mağlup eden ve puanını 32’ye yükselterek haftayı 3’üncü sırada kapatan Başakşehir’de teknik direktör Emre Belözoğlu’nun şahane performansı dikkat çekiyor.

Başakşehir ile Süper Lig’deki 10’uncu maçına çıkan ve bu 10 maçın hiçbirinde yenilgi yüzü görmeden 8 galibiyet ve 2 beraberlik alan Emre Belözoğlu, gösterdiği bu başarıyla birlikte tarihe de geçti. Türk futbolunun efsane isimlerinden Coşkun Özarı’nın 21 maçta yakaladığı 15 galibiyet rekoruna 20 maçta ulaşarak Süper Lig tarihinin en hızlı 15 galibiyete ulaşan teknik direktörü olan Belözoğlu, diğer takımlara da ders vermeye devam ediyor.

Emre Belözoğlu’nun Önlenemez Yükselişi

Futbolculuk döneminde gösterdiği performans, yarattığı ve içinde bulunduğu tartışmalar, kazandığı kupalar ve çalıştığı hocalar ile birlikte futbol tarihinin oyuncu anlamında en özel figürlerinden birisi olan Emre Belözoğlu, teknik direktörlük kariyerinde de benzer başarıları sergileyecek gibi görünüyor.

Kariyerinde pek çok ülkede, en üst seviye takımlarda performans gösteren ve çok önemli kupaları kaldırma mutluluğu yaşayan Emre Belözoğlu, tutkunu olduğu Fenerbahçe’de futbolu bıraktıktan sonra önce sportif direktör olarak görevlendirilmiş ancak teknik direktör Erol Bulut ile yolların ayrılmasından sonra yeşil sahalara bu kez teknik direktör olarak geri dönmüştü.

Fenerbahçe’nin başında çıktığı 10 maçta 7 galibiyet,2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan Emre Belözoğlu, aldığı tek mağlubiyet olan Sivasspor maçında şampiyonluğun kaybedilmesi nedeniyle büyük hüsrana uğramış ve sezon sonunda bu maç ile alakalı olarak oldukça öfkeli olduğu bilinen ve bu maçta aldığı kararları uygulamaya başlayacağını açıklayan Ali Koç’un kararıyla takımla yollarını ayırmıştı.

Ali Koç, Emre Belözoğlu’nun 5-10 yıl içinde çok başarılı bir teknik direktör olacağını ve alternatiflerden biri olarak kendisini düşündüklerini ancak teknik adamın bu duruma sıcak bakmadığını açıklamış ve yollar resmen ayrılmıştı fakat Ali Koç’un 5-10 yıllık tahmininde şimdiden yanılmış durumda. Sezona Aykut Kocaman ile başladıktan sonra gelen kötü sonuçlar nedeniyle Emre Belözoğlu ile anlaşan Başakşehir, Emre Belözoğlu yönetiminde çıktığı 10’uncu maçtan 8’inci galibiyetiyle ayrıldı ve haftayı 3’üncü sırada kapattı ancak bundan daha da önemlisi Emre Belözoğlu’nun kırdığı rekordu.

20’inci Süper Lig maçında aldığı 15’inci galibiyetle birlikte Süper Lig’de 15 galibiyete en hızlı ulaşan yerli teknik direktör olmayı başaran Emre Belözoğlu, bu başarısıyla birlikte tekrar spot ışıklarını üstüne çekti.

Bölezoğlu Başakşehir ile 2.45 Puan Ortalaması Tutturdu

Emre Belözoğlu, daha çok genç bir teknik adam olmasına rağmen çok kısa bir sürede yakaladığı bu başarıyla birlikte tarihe geçerken, 41 yaşındaki teknik adamın önünde çok parlak bir kariyer olacak gibi gözüküyor.

Başakşehir’in başına geçtiği 9’uncu haftadan bu yana topladığı 26 puanla birlikte 6 puanda ve 14’üncü sıradaki takımını 32 puanla 3’üncü sıraya kadar taşıyarak lige farklı bir heyecan katan Emre Belözoğlu, Turuncu Lacivertlilerde 2.60 gibi inanması güç bir puan ortalamasını tutturmuş durumda.

Fenerbahçe’deki 10 haftalık döneminde Başakşehir’deki performansından farklı olarak sadece Sivasspor karşısında mağlubiyet alan ve belki de bu yüzden Fenerbahçe’de devam edemeyen teknik adamın genel kariyer ortalaması ise 2.45 gibi ciddi bir ortalama.

Her ne kadar istatistikler yanıltıcı olsa da ve bazen beklenenden daha iyisini veya kötüsünü gösterse de Emre Belözoğlu’nun kariyer ortalamasını tek bir takımın başında bir Süper Lig sezonunda tutturmuş olmasının takımıyla birlikte 93 puan toplayacağı anlamına geldiğini hatırlamak, genç teknik adamın ne kadar başarılı olduğunu daha iyi anlatabilir.