Erkekler Voleybolunda Finalin İlk İsmi Rusya

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yarı final mücadelesinde Brezilya ile karşılan Rusya Olimpiyat Komitesi, güçlü rakibini 3 – 1 yenerek olimpiyat finalinin biletini aldı.

Ariake Arena’da gerçekleşen erkekler voleybol yarı finalinde Rusya Olimpiyat Komitesi zoru başararak şampiyonluk favorilerinden Brezilya’yı mağlup etti. Brezilyalı voleybolcular, madalya ümitleriyle geldikleri 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan buruk ayrıldı.

Setlerde Nefes Kesen Mücadele

Heyecan verici yarı final mücadelesine Brezilya kendisinden beklendiği gibi iyi başladı. Set başlarında mücadele bir süre dengeli gitse de Brezilya bir noktadan sonra üstünlüğü Rus voleybolculara hiç bırakmadı. Set sonuna doğru farkı nispeten genişleten Brezilyalı milliler, ilk seti 25 – 18 kendi hanelerine yazmayı bildi.

İkinci sete iyi başlayan takım ise Rusya Olimpiyat Komitesi oldu. Setin ilk puanını kazandıkları andan itibaren Brezilya’nın tüm öne geçme çabalarını engellediler ve aradaki farkı set boyu en azından 3 – 5 sayı bandında tutabildiler. Rus milliler, 25 – 21’lik skorlar ikinci seti kazanıp maçın genel skoruna dengeyi getirdiler.

Üçüncü setin başında iki takım arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı ve uzun bir süre aradaki fark bir sayının üstüne çıkmadı. Ardından baskıyı arttıran Brezilyalı ekip, Rus voleybolculara üstünlük kurup aradaki farkı bir süreliğine de olsa 3 – 4 sayı bandında tutmayı becerebildi. Bir ara 7 sayı kadar geriye düşen Rusya Olimpiyat Komitesi, set sonunda toparlandı ve Brezilya’nın önüne geçemediği 3 – 4 sayılık birkaç kesintisiz seriyle önce farkı kapadı, ardından 26 – 24’lük skorla seti kazanmayı başardı.

Dördüncü set, olimpiyat yolculuğuna devam etmek isteyen Brezilyalı ekip için kritik önem taşıyordu. Setin başından sonuna dek oldukça dengeli ve başa baş şekilde devam eden mücadeleye son noktayı koyan 25 – 23’lük skorla Rusya Olimpiyat Komitesi oldu.

Brezilya’da Hayal Kırıklığı

Brezilya Erkek Milli Voleybol Takımı, en son 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları’nda finali görememişti. Olimpiyat oyunlarında erkek voleybolunda büyük bir istikrar gösteren Brezilya, 2004 Atina’da altın, 2008 Pekin ve 2012 Londra’da gümüş ve 2016 Rio’da ise altın madalya kazanmıştı.

Rusya Olimpiyat Komites, 7 Ağustos Cumartesi günü oynanacak finalde Arjantin’in 3 – 0 geçen Fransa’nın rakibi olacak.