ERZURUM KAYSERİ MAÇINDA ŞAİBE İDDİALARI

Süper Lig 24. hafta mücadelesinde Erzurum Kazım Karabekir Stadı’nda oynanan mücadelede ilginç anlara şahitlik edildi. Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un ev sahipliği yaptığı maçta Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un devre arası transfer döneminde HES Kablo Kayserispor’dan kiralık olarak transfer ettiği Gana uyruklu merkez orta saha oyuncusu Yaw Ackah’ın, karşılaşmanın 34. dakikasında Hes Kablo Kayserispor’un 23 yaşındaki İsveç uyruklu orta saha oyuncusu Besard Sabovic isimli oyuncusuna tekme atması sonucu ortalık bir anda karıştı.

Orta hakem Yaşar Kemal Uğurlu’nun elinde sarı kartıyla pozisyonun yaşandığı yere gelmesinin ardından Yaw Ackah faul yaptığı Besard Sabovic’in üzerine yürümeye çalıştı. Sahadaki diğer oyuncular Yaw Ackah’ı sakinleştirmeye çalışsa da 21 yaşındaki oyuncu bir türlü sakinleştirilemedi.

Yapılan tüm uyarılara rağmen hala sakinleştirilemeyen Gana uyruklu oyuncu, orta hakem Yaşar Kemal Uğurlu tarafından ikinci sarı kart ile cezalandırıldı ve kırmızı kart görerek soyunma odasının yolunu tuttu.

Mücadelenin büyük bir bölümünde eksik oynayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Yaw Ackah’ın Kırmızı kart görmesi öncesinde 1-0 önde olmasına rağmen rakibi HES Kablo Kayserispor’un beraberlik golüne engel olamadı ve sahadan 1 puanla ayrıldı.


BB ERZURUMSPOR’DAN AÇIKLAMA

Maçın ardından Büyükşehir Belediye Erzurumspor tarafından bir açıklama yayınladı.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor resmî sitesinden yayınlanan açıklamada Yaw Ackah’ın 2020/2021 sezonu ikinci transfer tescil döneminde 24 hafta mücadelesinde karşılaştığı HES Kablo Kayserispor ekibinden kiralık olarak transfer edildiği hatırlatıldı.

21 yaşındaki Gana uyruklu merkez orta saha oyuncusu Yaw Ackah’ın Hes Kablo Kayserispor oyuncusu Besard Sabovic isimli oyuncuya yaptığı sportmenlik dışı faul nedeniyle süresiz olarak kadro dışı bırakıldığı belirtilirken, mücadelenin Büyükşehir Belediye Erzurumspor için ne kadar hayati bir maç olduğu ve bonservisi HES Kablo Kayserispor’da olan Yaw Ackah’ın sözleşmesinin feshedileceği duyuruldu.

MAHKEMEYE GİDİLECEK

Büyükşehir Belediye Erzurumspor tarafından yapılan açıklamanın devamında, Türk futbolunun içinde bulunduğu durumun en büyük sebeplerinden biri olarak bu tarz şüphe içeren olayların yaşanması en büyük sebeplerden biri olarak gösterildi. Açıklamanın son bölümünde “şaibe” olarak adlandırılan olay için Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu ve Türk mahkemelerine başvurulacağı belirtilirken, Büyükşehir Belediye Erzurumspor olarak olayın takipçisi olunacağı kamuoyuna duyuruldu.