EURO 2020 D Grubu

Normal şartlar altında geçen yıl oynanması planlanan fakat yeni tip koronavirüs sebebi ile 1 yıl ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), 11 Temmuz tarihinde başladı ve tüm heyecanı ile devam ediyor. Bilindiği üzere 6 grupta 4’erli olarak toplamda 24 takım EURO 2020’de şampiyonluk ve kupa mücadelesi veriyor.

Bu bağlamda EURO 2020’nin D Grubu’nda İngiltere, Hırvatistan, Çekya ve İskoçya gibi takımlar karşı karşıya geldi. Bu turnuvada şüphesiz en favori takım aynı zamanda EURO 2020’nin en değerli takımı olan İngiltere’ydi. Futbol otoriteleri tarafından favori olarak gösterilen bir diğer takım ise Hırvatistan olmuştu. D Grubu’ndaki maçların ardından yapılan bu favori tahminleri doğru çıktı.

EURO 2020 D Grubu’ndaki Maçların Analizi

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin D Grubu’nda mücadele eden İngiltere, ilk maçında güçlü rakibi Hırvatistan ile kozlarını paylaştı ve tek golle rakibini devirmeyi başardı. Gruptaki diğer takımlar olan İskoçya ve Çekya arasındaki ilk maçta ise 2 – 0’lık skorla gülen taraf Çekya oldu. Turnuvaya mağlubiyet ile başlayan Hırvatistan, D Grubu’ndaki kinci maçında Çekya ile bu kez berabere kaldı ve EURO 2020’deki ilk puanını aldı. Öte yandan turnuvaya yine mağlubiyet ile başlayan bir başka takım olan İskoya ise ikinci maçında güçlü rakibi ile İngiltere ile berabere kaldı ve ilk puanına sahip oldu.

EURO 2020’nin D Grubu’ndaki üçüncü maçlarda ise Çekya, favori takım olan İngiltere’ye 1 – 0 mağlup oldu. Böylece İngiltere, lider olarak bir üst tura yükselmiş oldu. D Grubu’ndaki son maçta ise Hırvatistan ve İskoçya karşı karşıya geldi. Aynı puana sahip olan iki takım arasından kim kazanırsa o bir üst tura çıkacaktı. Bu kritik karşılaşmayı 3 – 1 gibi net bir skor ile kazanan Hırvatistan, rakibi İskoçya’yı turnuvanın dışında bırakarak İngiltere’nin ardından EURO 2020’de bir üst tura adını yazdıran takım oldu.

EURO 2020’de D Grubu’nda Öne Çıkan Oyuncular

EURO 2020’nin D Grubu’nda İngiltere 7 puan ile birinici, Hırvatistan 4 puan ve averaj ile ikinci, Çekya 4 puan ve averaj ile üçüncü ve İskoçya ise 1 puan ile son sırada tamamlamış oldu. Öte yandan İngiltere’de Raheem Sterling ve Jack Grealish; Hırvatistan’da ise Modric ve Perisic öne çıkan futbolcular oldular.