EURO 2020 Seyirci Açıklaması

2020 yılındaki yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle hayatın birçok alanı gibi sporda da önemli organizasyonlar pandemiden nasibini almıştı. Dünya çapındaki birçok turnuva ya iptal edildi ya da seyircisiz olarak gerçekleştirildi. Bu organizasyonlardan biride EURO 2020 oldu. Erteleme kararı alınan EURO 2020’ye geçtiğmiz günlerde flaş bir karar geldi. Bilindiği üzere bazı ülkelerde spor müsabakalarına belirli ölçüde seyirci alınabiliyor.

Azerbaycan Futbol Federasyonu, seyirci konusu ile alakalı olarak EURO 2020’yi ilgilendiren bir karar açıkladı. Azerbaycan Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre EURO 2020’de Bakü’de oynanacak olan karşılaşmalara yüzde 50 kapasitede seyirci alınacağını duyurdu. Hatılanacağı üzere EUFA, 1 yıl ertelenen EURO 2020’deki seyirci durumunu oynanancak olan ülkelerin federasyonlarına bırakmıştı. Azerbaycan Futbol Federasyonu ise kararını stadların yarısını doldurmaktan yana kullanmış oldu.

Azerbaycan Futbol Federasyonu’nun Açıklaması

Geçitiğimiz günlerde Azerbaycan’da Azerbaycan Bakanlar Kurulu ile EURO 2020 yerel organizasyon komitesi yetkilileri biraraya gelecerek bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda Bakü’de oynanacak olan maçların durumu konuşuldu. Toplantı sonucunda çıkan karara göre stadların yüzde 50 kapasite ile dolsurulmasına karar verildi. Fakat bununla birlikte Bakü’de oynanancak olan 4 karşılaşma için mutlaka uyulması gereken yeni tip koronavirüs kuralları belirlendi.

Bu kurallara uyma şartıyla EURO 2020’de Bakü’de oynanacak olan 4 karşılaşmaya yarı kapasiteli seyirci alınmış olacak. Öte yandan bu karar Bakü’de maçlarını yapacak olan bütün ülke takımlarının taraftalarını kapsayacak. Ayrıca Azerbaycan Futbol Federasyonu’nun almış olduğu bu kararın tüm gerekli bilgi ve belgeler eşliğinde EUFA yetkililerine sunuduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Maçlarıda Seyircili Olacak

Azerbaycan Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile EURO 2020’de Bakü’de oynanacak olan maçların yüzde 50 kapasite seyircili oynanacağını duyurdu. Bu karardan sadece Azerbaycan Milli Takımı değil orada oynayacak olan bütün ülke takımlarının seyircileri faydalanabilecek.

Böylece Türkiye’de alınan bu karardan faydalanmış olacak. Bilindiği üzere Avrupa Futbol Şampiyonası A Grubu’nda mücadele eden A Milii Futbol Takımı’mız 16 Haziran 2021 tarihinde Galler ve 20 Haziran 2021 tarihinde ise İsviçre ile Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynayacak ve bu maçlara yüzde 50 kapasiteli seyirciler alınmış olacak.