EURO 2020’de 6 Nedenle A Millilerin 0 Çekme Nedeni

EURO 2020 kapsamında turnuvaya katılan A Milli Takım şimdiye kadar 2 müsabakaya çıktı. İlkinde 3-0 İtalya’ya mağlup olan takım ikinci maçında ise Galler tarafından 2-0 yenildi.

Gruptan çıkma şansı mucize gibi görünen takımın kadrosunda, ilk 11’in kim olacağından yedeklerde kimin kalacağınakadar  tüm detaylar belliydi. Şenol Güneş’in formda olmamalarına rağmen Ozan Tufan, Okay ve Kenan’ı ısrarla oynatması ise işin tuzu biberi oldu. Bu durumun adaletli olmadığını düşünen futbolcular hayal kırıklığına uğradı.

İki mağlubiyetten sonra Güneş sorumluluk benim diyerek açıklama yaptı. Öte yandan takımda deneyim eksikliği var diyerek de oyuncuları eleştirdi. EURO 2020 finallerini sadece 3 gol ile atlatan Ay Yıldızlılar, beklenilenin altında performans gösterdi. Bu durumun olası sebepleri:

1- Takım içi rekabet bitti

Kadroda her ne kadar 26 kişi olsa da, EURO 2020‘DEN önce Şenol Güneş’in ilk 11’e kimleri dahil edeceği, yedeklerin kim olacağı gibi tüm detaylar belliydi. Ay yıldızlı takım, İtalya maçında son zamanların en kötü performansını sergilemesine rağmen Güneş’in kadroda sadece 2 oyuncu değişikliğine gideceğinin duyulması üzerine futbolcuların morali düştü ve oyuncularda ne kadar iyi oynarsak oynayalım ilk 11’e dahil olamayacağım düşüncesi pekişti. Bunun üzerine takım içindeki rekabet biterken forma adaletine olan inanç da azaldı.

2- Kaan tercihi gole neden oldu

Takımın sol ayaklı oyuncusu ve oyunu geriden iyi kurma özelliği olan ve takımın bu özelliklere sahip tek oyuncusu Ozan her iki maçta da oyuna dahil olamadı. Galler maçı öncesinde Ozan’ın oynayacağına dair sinyaller veren Güneş, ilk 11’e Kaan Ayhan’ı tercih etti. Galli futbolcular Kaan’ın arkasından 4 pas ile gol pozisyonuna girerken bir tanesi de gol oldu. İkinci yarıdan çıkan Kaan yerine Merih Demiral oyuna alındı.

3- Ozan ve Okay ısrarı

İtalya karşısında iyi bir performans gösterilememesinin en büyük nedeni orta sahada Ozan-Okay ikilisinin pasif kalmasıydı. Maçın 64.dakikasında Güneş tarafından saha kenarına alınan ikili Galler maçında da yine sahadaydı. Güneş elindeki en kondisyonlu oyuncuları olan Taylan Antalyalı ve İrfan Can Kahveci gibi isimleri ilk 11’e dahil etmedi. Okay’ın hatalı pasları ve Ozan’ın hazırlıksız olduğu anlaşılan maçlarda iyi bir performans çıkarılamadı.

4- Genç yeteneklere şans verilmedi

24,6 yaş ortalaması ile turnuvanın en genç takımına sahip A Milliler’de 20 yaşın altındaki Halil Dervişoğlu, Kerem Aktürkoğlu, Abdülkadir Ömür ve Rıdvan Yılmaz gibi isimlerin kendini gösterilmeleri pek mümkün olmadı. İçlerinden sadece Halil her iki maçın son 15 dakikasında oynayabildi. Ancak gelen yorumlar genç oyuncuların en azından ikinci yarılarda oynatılmalıydılar yönünde oldu.

5- Galler bildiğimiz gibi oynadı

Galler’in sahada uzun toplarla gol aradığı bilinirken Güneş, rakibin bu taktiğine doğru şekilde hamle yapamadı. Galli oyuncular Bale ve Ramsey beklendiği gibi golü bulana bu taktikle devam etti. Galler’in teknik direktörü Türkiye’yi 5-0 yenebilirdik diyerek taktiklerinin tuttuğunu belirtti. Ayrıca her iki maçta da doğru düzgün hücum planımız yoktu.

6- Fiziksel açıdan eksik kalındı

İtalya maçında kötü performans sergileme nedenlerimizden biri de futbolcuların fiziksel olarak yetersiz olmasıydı. Rakip takımın bütün oyuncuları sahaya en aktif şekilde sahip olurken Ay Yıldızlılar, maçta hantal kaldı. Galler maçında da aynı performansı sergileyen Milli Takım, rakipten daha güçlü kadrosu olmasına rağmen mağlup oldu.