EURO 2020’de Çeyrek Final Öncesi Son 16 Turunda Yaşananlar

Avrupa Futbol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Grup maçlarının ardından ara vermeden son 16 turu heyecanının yaşandığı EURO 2020 fırtınasında grup maçlarında öne çıkan takımların mücadelesi yaşandı. 16 takımın kıyasıya kozlarını paylaştığı karşılaşmalarda nefesler bir kez daha tutuldu. Toplam 8 karşılaşma yaşanırken son 16 turunda mağlubiyet yaşayan takımlar EURO 2020’ye veda eden isimler oldu. Çetin mücadelelerde grup maçlarında büyük başarı gösteren takımların mağlubiyet ile elendiği görülürken dengeler bir kez daha değişti. Çeyrek finale toplam 8 takım çıkmaya hak kazandı.

Son 16 Turu Karşılaşmalarında Kazananlar ve Kaybedenler

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son 16 turu fırtınasını ilk üstlenen Galler ile Danimarka rüzgarı oldu. 4-0 skorunun görüldüğü karşılaşmada Danimarka filesine gol getirmeyerek galibiyetini aldı ve Galler’ı turnuvadan eleyen takım oldu. Aynı gün yaşanan İtalya ile Avusturya karşılaşmasında, İtalya EURO 2020’nin iddialı ve A Milli Takım karşısında galibiyet kazanan takımlarından biri olarak çeyrek finale çıkan isim oldu. Skoru tablosu 2-1’i gösterdi. Ertesi gün Hollanda’nın karşısında Çekya zaferi izlediğimiz karşılaşmada skor tablosu 2-0’ı gösterirken Hollanda’nın kırmızı kartı da hatırlanan anlardan biri oldu.

Belçika’nın Portekiz ile olan zorlu mücadelesi EURO 2020’nin en çetin mücadelelerinden olurken Belçika’nın 1-0 zaferiyle sonuçlandı ve Ronaldo’lu Portekiz turnuvadan elendi. Gol sevinçlerinin arka arkaya yaşandığı Hırvatistan ve İspanya karşılaşmasında skor tablosu 5-3’ü gösterirken sahadan zaferle ayrılan İspanya oldu. Aynı gün gol sayısının havalarda uçtuğu Fransa ile İsviçre karşılaşması yaşanırken Fransa EURO 2020’nin iddialı takımlarından biri olarak turnuvadan elendi.

İsviçre uzatmalarla 5-4 skorunu elde etti. İngiltere’nin Almanya’yı 2-0 elediği turnuvada İngiltere’nin EURO 2020’nin dördüncü maçında da gol yememesi dikkatleri üzerine çekti ve kendisini EURO 2020’nin iddialı ismi yaptı. İsveç’e kırmızı kart gittiği EURO 2020 son 16 turu maçında Ukrayna 2-1 skoruyla galibiyet kazanırken İsveç turnuvadan elenen bir diğer isim oldu.

Çeyrek Final Karşılaşmaları

İsviçre ve İspanya’yı karşı karşıya getirecek ve EURO 2020’nin çeyrek final maçlarını açacak olan karşılaşma 2 Temmuz Cumartesi günü Türkiye saatiyle 19:00’da olacakken aynı gün saatler 22:00’ı gösterdiğinde Belçika ve İtalya kozlarını paylaşacak. Ertesi gün Çekya ile Danimarka’nın ve yine aynı gün Ukrayna ile İngiltere’nin karşılaşmalarını izleyeceğimiz EURO 2020 çeyrek finalinde nefesler tutulmaya devam edecek.