EURO 2020’de Grup Maçlarından Göze Çarpanlar

16. Avrupa Şampiyonası’nın, Euro 2020’nin grup maçları sona erdi. 6 grupta toplamda 36 mücadele gerçekleşirken bazı olaylar ise dikkatlerden kaçmadı. EURO 2020’de bugün, 26 Haziran Cumartesi son 16 tur maçları başlarken grup maçlarına son bir kez bir bakalım ve inceleyelim istedik.

GRUP MAÇLARI BİTTİ

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Futbol Şampiyonası euro 2020’nin grup maçları tamamlandı. 6 grupta oynanan 36 maç boyunca ilk iki sıraya yerleşen ekipler ve en iyi dört üçüncüler bir üst tur olan son 16 turuna katılmaya hak kazandı.

Maç sonuçlarına göre ilk ikiye giren ekipler İtalya, Galler, Belçika, Danimarka, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Hırvatistan, İsveç, İspanya, Fransa ve Almanya olurken en iyi dört üçüncüler ise İsviçre, Ukrayna, Çekya ve Portekiz oldu. Bu ekipler bir üst turda turnuvaya devam edecekler.

Şampiyonanın grup aşamasında oynanan 36 maç boyunca toplamda 96 gol atıldı. Bu gollerin 8’i penaltıdan üretildi.

Avrupa Futbol şampiyonası, EURO 2020 F grubu son maç gününde Portekiz ile Fransa arasında oynanan ve 2-2 berabere biten mücadelenin 3 golü de penaltı noktasından filelerle buluştu. Böylece grup maçlarında en fazla penaltı kullanılan maç ikili arasında gerçekleşen erken final niteliğindeki karşılaşmada oldu.

Maç başına düşen gol ortalaması 2,62 olurken topun en fazla filelerle buluştuğu aralık ise 46 ile 60. dakikalar arasında kaydedildi. Bu süre diliminde 22 gol atıldı.

EURO 2020 MAÇLARININ EN’LERİ

Grup maçlarında en çok golünü 8 sayı ile Hollanda atarken Portekizli Cristiano Ronaldo, 5 defa fileleri havalandırarak grup aşamasında en fazla gol atan oyuncu olarak kayıtlara geçti. Böylece formasını giydiği takımda toplamda 109. golüne ulaşan efsane futbolcu, İranlı Ali Daei’yi yakaladı ve milli takım forması ile en çok gol atan futbolcu rekoruna ortak oldu.

Danimarkalı Hojbjerg ile İsviçreli Zuber, 3’er asistlik performansları ile grup maçları boyunca en çok asist yapan futbolcular olarak kayıtlara geçtiler. Ay yıldızlı takımımız Kuzey Makedonya ile birlikte en çok gol yiyen ekip unvanını paylaşırken, milli kalecimiz Uğurcan Çakır ise 18 gol kurtararak en çok gol tutan kaleci unvanına erişti.