EURO 2020’de İlk Prova Galibiyet Millilerde

Avrupa Şampiyonası için geri sayım başlarken hazırlık maçları alınmaya başlandı. Ay-yıldızlılar ilk provasını Alanya’daki Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nda, diğer ismiyle Alanya Oba Stadyumu’nda Azerbaycan ile gerçekleştirdi.

Hazırlık maçı olmasına rağmen EURO 2020 öncesi Milli Takım Türkiye maçı kazandı. 2-1 skoru ile biten maç sonrası sahadan ay-yıldızlılar galibiyet gururuyla ayrıldı. Milli takımın ilk olarak 1-0 skorunu görmesi ve geriye düşmesi Halil Dervişoğlu ve Kaan Ayhan’ın 2 golüyle yıkılırken, milli takımın galibiyet görmesi uzun sürmedi.

Çetin başlayan mücadele 28. Dakikada Azerbaycan’dan Emin Mahmudov golüyle millileri geriye düşerse millilerin atağı gecikmedi. İlk yarı bitmeden ilki 34. Dakikada Halil Dervişoğlu’ndan ve 44. Dakikada ise Kaan Ayhan’dan gelen gol sevinci millilere galibiyeti getirdi.

Şenol Güneş’in öğrencilerinin hazırlık maçları bu karşılaşma ile sınırlı değil, 2. Hazırlık maçı 31 Mayıs Pazartesi günü Gine ile gerçekleşecek.

Türkiye – Azerbaycan Maçından Kadro Notları

İlk hazırlık maçında Azerbaycan’ı Alanya’da konuk eden A Milli Futbol Takımı, Şenol Güneş’in teknik direktörlüğünde oynandı ve 2-1 skoruyla sonlandı. EURO 2020 öncesi takımlar belirledikleri ülkelerin takımları ile böyle hazırlık maçı yapıyorlar. Kaan Ayhan’ın sahaya kaptan olarak çıktığı karşılaşmada sonuncusuna nazaran ilk 11’de 9 isim değişikliği oldu.

A Milli Futbol Takımı’nın  Dünya Kupası elemelerindeki son karşılaşması olan Letonya maçında ilk 11’de sahaya çıkan Burak Yılmaz, Uğurcan Çakır, Ozan Kabak, Caner Erkin, Yusuf Yazıcı, Ozan Tufan, Okay Yokuşlu, Hakan Çalhanoğlu, ve Kenan Karaman’ın yerine bu karşılaşmada Kaan Ayhan, Halil Akbunar, Altay Bayındır, Merih Demiral, Rıdvan Yılmaz, Orkun Kökçü, Taylan Antalyalı, Cengiz Ünder ve Halil Dervişoğlu ilk 11’de yer aldı. İki maçta da yer alan ortak isimler ise Çağlar Söyüncü ve Mert Müldür oldu.

Milli kadroda ay-yıldızlı formayı ilk defa giyen isimler de vardı. Altay Bayındır, Halil Dervişoğlu ve Rıdvan Yılmaz ilk formalarında Azerbaycan ile karşı karşıya kalırken Halil Dervişoğlu ilk maçında gol sevinci yaşatmayı da başardı.

400 Davetli Tribünlerdeki Yerini Almıştı

A Milli Takımı’nın Alanya Oba Stadyumu’nda Azerbaycan’ı konuk ettiği karşılaşma davetli olan 400 konuk ile oynandı. EURO 2020 heyecanını hazırlık maçı da olsa hisseden 400 kişi ile heyecanlı bir maç oldu. Tribünlerde korona tedbirleri kapsamında 400 davetli isim, heyecanı birinci elden yaşama imkanı buldu.