EURO 2020’DE WEMBLEY STADI’NDA İLK AŞI PASAPORTU

LONDON, ENGLAND – SEPTEMBER 21: The Henri Delaunay Cup is seen at Wembley Stadium during the UEFA EURO 2020 Launch Event at City Hall on September 21, 2016 in London, England. (Photo by Christopher Lee – UEFA/UEFA via Getty Images)

Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) ev sahipliği yapacak ülkeler arasında İngiltere de yer alıyor. Wemblay Stadı’nda yapılacak grup maçlarında aşı pasaportunun kullanılması bekleniyor. Böylece İngiltere’de aşı pasaportunun kullanıldığı ilk spor etkinliği gerçekleşmiş olacak.

WEMBLAY’DE SIKI COVİD-19 ÖNLEMLERİ

İngiltere, Euro 2020’de D grubunda İskoçya, Çekya ve Hırvatistan ile yeşil sahalarda müsabakaya çıkacak. Müsabakalar Londra’daki Wembley ile Glasgow’daki Hampden Park statlarında yapılacak.

Covid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl ertelenen EURO 2020 bu yıl 11 Haziran tarihinde başlayacak ve 1 ay boyunca devam edecek. Pandemi şartlarında gerçekleştirelecek müsabakalar için Wembley Stadı’nda sıkı önlemler alındı.

Bu önlemler dahilinde stada giriş yapacak futbolseverlerden istenen bazı şartlar söz konusu.

11 yaş ve üzerindeki bireylerden futbol müsabakalarını sahada canlı canlı izlemek için aşının her iki dozunu da olduğunu maçtan 14 gün önce kanıtlanması istendi.

Henüz aşı olmayanların ya da aşının tek dozunu edinmiş olanların ise maçtan 48 saat önce yapılmış negatif covid sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

Maçı canlı izlemek isteyen bu kişiler aşı ve sağlık durumlarını Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) üzerinden yetkililer ile paylaşabilecek.

Wembley Stadı’nda gerçekleşmesi beklenen bu müsabakalar doğrultusunda İngiltere’de aşı pasaportunun kullanıldığı ilk spor etkinliği yapılmış olacak.

Hampden Park stadında oynanacak oyunlarda ise seyircilerden aşı kartı gösterilmesi veya negatif test sonucu ibrazı istenmeyecek.

EURO 2020’DE ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK

Geçen sene iptal edilen Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2020 için sayılı saatler kalırken UEFA tarafından çeşitli açıklama yapıldı ve pandemiye dair bazı önlemler alındığı bildirildi. Müsabakaların güvenli bir ortamda yapılmak istendiğini belirten UEFA, Wemblay Stadı’nda yapılacak müsabakalar için sıkı önlemler alındığını aktardı.

Alınan önlemlerin müsabakaların yapılacağı ülkelerdeki halk sağlığı rehberlerine uyumlu olduğu belirtildi. Bu doğrultuda yerel yönetimler ve halk sağlığı yetkilileriyle birlikte çalışıldığı da aktarılan bilgiler arasında. Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarının detayları belli oldu.

EURO 2020 D grubunda yer alan takımların ilk maçı 13 Haziran’da Londra’da gerçekleşecek. Bu maç kapsamında İngiltere ilk maçını Hırvatistan ile Wembley Stadı’nda oynayacak.

UEFA’nın açıkladığı önlemler dahilinde gerçekleşecek bu müsabakaların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.