Euroleague’de Play-Off Potası Şekilleniyor

Bu sezon Fenerbahçe Beko’nun çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşadığı THY Euroleague’de normal sezonun bitimine yaklaşılmasıyla birlikte Play-Off potasında yer almayı garantileyen takımların da sayısı artıyor. Anadolu Efes’in de Alba Berlin karşısında aldığı galibiyetle birlikte garantilediği Play-Offlara bu sezon ne yazık ki tek takımımız katılabilecek gibi görünüyor.

Normal Sezonun Sonu

Bu sezon oldukça ilginç olaylarla ve duraksamalarla anılacak olan THY Euroleague’de normal sezonun bitmesine artık çok kısa bir süre kaldı ve her hafta oynanan maçlardan sonra bir başka takım Play-Off’a katılmayı garantiliyor.

Son olarak 1 Nisan tarihinde oynanan maçta Alba Berlin’i 87-77 mağlup eden temsilcimiz Anadolu Efes’in katılmayı garantilediği Play-Off potasında garanti yer alacak başka takımlar da bulunuyor. Ancak ne yazık ki Fenerbahçe Beko bu takımlar arasında yer alamayacak gibi görünüyor.

Sezon boyunca ritmini bir türlü bulamayan Sarı Lacivertli temsilcimiz, son haftalarda üst üste mağlubiyetler alarak bu şansını mucizelere bıraktı ve çok ciddi bir krizin içerisine girmiş durumda. Bununla birlikte bu durumda Rus takımlarının diskalifiye edilmesi ve Fenerbahçe Beko’nun da 3 galibiyetinin silinmesinin etkili olduğunu dile getirmekte fayda var.

33’üncü hafta müsabakasında dış sahada oynadığı maçta Panathinaikos’a 87-86 mağlup olan Real Madrid, Asvel’i 94-73 gibi farklı bir skorla geçmeyi başaran Maccabi Tel Aviv, Barcelona, Olimpiakos, Olimpia Milano gibi takımlar da Play-Off potasında yer almaya hak kazanan takımlar olarak kaydedildiler.

Mucize Beklentisi

Oynadığı son 6 THY Euroleague maçının tamamını kaybeden Fenerbahçe Beko’da bu durumun yarattığı tahribat ve moral bozukluğu kelimelerle ifade edilebilir gibi değil. Takım Aleksandar Djordjevic yönetiminde bir türlü istenen reaksiyonları gösteremedi ve artık Play-Off potasına girme şansını mucizelere bırakmış durumda.

Her ne kadar THY Euroleague’in Rus takımlarını diskalifiye etmesi konusunda Anadolu Efes’e kızmak konusunda haklı gibi görünüyor olsa da Sarı Lacivertli temsilcimizin bu bağlamda kendi göbeğinin bağını kendi kesmesi gerekirdi.

Bu açıdan bakıldığında son haftalarda gösterdiği kötü performansla taraftarını ve basketbolseverleri çok fazla üzen Fenerbahçe Beko’nun önce 4 Nisan tarihinde oynayacağı Bayern Münih maçından galip ayrılması gerekiyor.

Bununla birlikte sezonun geri kalan kısmında Makkabi Tel Aviv ve Panathinaikos ile 2 maç daha oynayacak olan Sarı Lacivertli ekip bu 3 maçın tamamını kazansa bile Play-Off potasına girmeye hak kazanamayabilir.

Zira 3 maçlık dilimindeki ilk rakip olan Bayern Münih’in de tüm maçlarını kaybetmesi gerekiyor. Bu bağlamda çok ciddi bir mucize olarak nitelendirilebilecek bu ihtimalin gerçekleşmesi en büyük temennimiz ancak pek de gerçekçi değil.

Anadolu Efes geçen sezonki ritmini yavaş yavaş bulmaya başladı ve bu durum kuvvetle muhtemel yolun geri kalanındaki tek temsilcimiz olan Lacivert Beyazlı takım adına ümitlenmemizi sağlayacaktır.