Fatih Karagümrük Teknik Direktör Nasıldı

2019-20 sezonunda TFF 1. Lig play off finalinde Adana Demirspor’u penaltı atışları sonucunda mağlup edip Süper Lig’e yükselen Fatih Karagümrük, 2020-21 sezonunun başında teknik direktörlüğe yardımcı antrenörü Şenol Can’ı getirdi.

Şenol Can’ın Kariyeri

Bursaspor altyapısından yetiştikten sonra sırasıyla Merinosspor, İnegölspor, Antalyaspor, Gaziantepspor, Adana Demirspor, tekrar Gaziantepspor ve Fatih Karagümrük takımlarında forma giydikten sonra 2019 yılında futbolculuk kariyerini noktalayan Şenol Can, futbolu bıraktığı kulüp olan Fatih Karagümrük’te yardımcı antrenörlüğe başladı.

Ömer Erdoğan’ın ayrılmasından sonra 2020-21 sezonuna Fatih Karagümrük’ün teknik direktörü olarka teknik direktörlük kariyerine başlayan Şenol Can, 2020 yılının Mart ayına kadar Fatih Karagümrük’ün teknik direktörlüğünü yaptı.

Karagümrük’ün Şenol Can Dönemi

Şenol Can, 2020 Temmuz ve 2021 Mart ayları arasında Fatih Karagümrük’ün teknik direktörlük görevini üstlendi. Karagümrük ile 38 maça çıkan Şenol Can, 17 galibiyet, 9 beraberlik ve 19 mağlubiyet aldı. Şenol Can, Fatih Karagümrük’te tam 44 farklı oyuncuya forma şansı verdi. Karagümrük, Şenol Can yönetiminde maç başına 1,87 gol attı ve kalesinde maç başına 1,55 gol gördü. Şenol Can, Fatih Karagümrük’ün başında 1,58 puan ortalaması yakaladı.

Şenol Can, Karagümrük döneminde 4-1-4-1 dizilişini tercih etti. Lucas Biglia gibi bir oyuncunun olması Şenol Can’ın bu seçiminde önemli rol oynadı. Şenol Can, Fatih Karagümrük’te esnek bir oyun anlayışını tercih etti.

Fatih Karagümrük, Şenol Can yönetiminde oyunu merkezden kuran ve kanatlardaki hızlı oyuncuların ani koşularıyla gol bulduğu bir sisteme dayalı ve göze hoş gelen bir oyun oynayan takım olarak akıllarda kaldı.

Farioli Dönemi

Devre arasından sonra performans düşüklüğü yaşayan Fatih Karagümrük, 15 Mart’ta Şenol Can ile yollarını ayırdı. Fatih Karagümrük, Şenol Can’dan sonra Benevento ve Sassuolo’da kaleci antrenörlüğü yaptıktan sonra 2020-21 sezonunda Alanyaspor’da yardımcı anternör olarak göreve başlayan 32 yaşındaki İtalyan teknik direktör Francesco Farioli’yi göreve getirdi.

Fatih Karagümrük’ün başında 10 maça çıkan Farioli 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 16 puan topladı. Farioli’nin yönetimindeki Karagümrük, maç başına 1,8 gol attı ve kalesinde maç başına 1,4 gol gördü. Francesco Farioli, Lucas Biglia’nın oyun kurulumunda önemli bir rol oynadığı 4-1-4-1 dizilişini tercih ediyor. Francesco Farioli’nin takımı, her oyuncunun yer değiştirdiği, hücum ve savunmayı bir arada yapan bir takım olarak dikkat çekiyor.