Fatih Karagümrük’te Francesco Farioli Dönemi Sona Erdi

Fatih Karagümrük üst üste yaşanan puan kayıplarından sonra İtalyan teknik adam Francesco Farioli ile yollarını ayırdı. Kırmızı siyahlı ekip, 32 yaşındaki teknik adam yönetiminde bu sezon çıktığı 16 Süper Lig maçında altı galibiyet dört beraberlik ve altı mağlubiyet aldı ve  22 puan ile 9.sırada yer aldı.            

Geçen sezon İstanbul ekibinin başına geçen İtalyan çalıştırıcı, takımının başında son üç süper lig maçını kaybetti ve Fatih Karagümrük’te Farioli dönemi sona erdi.

Karagümrük Farioli Yönetiminde 22 Puan Topladı

Son haftalarda aldığın kötü sonuçlar ile dikkat çeken Fatih Karagümrük, İtalyan teknik adam Francesco Farioli’nin görevine son verdi. Geçen sezonki istikrarlı futbolunu Bu sezon takımı üzerinde yansıtamayan 32 yaşındaki teknik adam, Fatih Karagümrük’e veda etti.

Bu sezon genç teknik adam ile 16 karşılaşmaya çıkan İstanbul ekibi altı galibiyet dört beraberlik ve altı mağlubiyet alarak 22 puan elde etti. Kalesinde 25 gol gören kırmızı siyahlı ekip, 23 kez gol sevinci yaşadı.

19 Mart 2021 tarihinden bu yana takımın başında yer alan İtalyan çalıştırıcı, Fatih Karagümrük ile toplamda çıktığı 27 karşılaşmada 11 galibiyet, sekiz beraberlik ve sekiz mağlubiyetlik performans sergiledi. Geçen sezondan bu yana  başarılı futbol anlayışı ile  dikkat çeken İtalyan teknik adam, son dönemlerde adı sıkça Fenerbahçe ile anılmıştı.

Francesco Farioli Kimdir ?

İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya gelen Francesco Farioli, yeteri kadar iyi olmadığı için 21 yaşında futbolculuk hayatını noktaladı. İşin daha çok antrenörlük kısmında kendini geliştirmek isteyen İtalyan çalıştırıcı 2009 yılında Coperta Akademisinde kaleci antrenörlüğü eğitimi almaya başladı. 2011-2014 yılları arasında Fortis Juventus takımında yardımcı antrenörlük yapan İtalyan Çalıştırıcı, ertesi sezon Lucchese takımında kaleci antrenörlüğü yaptı.

Burada 1 sezon kaldıktan sonra Katar’da bulunan Aspere Academy’de 2 yıl boyunca çalıştı. 25 yaşında Katar’ın U17 takımından teklif alan Farioli, burada 2017 yılına kadar görev aldı. 27 yaşında İtalya Serie A’nın Benevento takımından teklif aldı ve 2017’de Kaleci antrenörlüğü görevini üstlendi.

Serie A’nın En genç kaleci antrenörü olarak dikkat çeken Farioli, aynı zamanda taktik çeşitliliği, rakip analizleri, hızlı pres ve geriden oyun kurma üzerine uzmanlıkları ile fark yaratıyordu. Benevento’da  bir sezon geçirdikten sonra bir başka Serie A ekibi Sassuolo ile anlaşan Farioli, 2018-2020 döneminde İtalyan ekibinde kaleci antrenörlüğü yaptı. Başarılı çalıştırıcı, 2020-2021 sezonunda Alanyaspor’da Çağdaş Atan’ın teknik ekibinde görev aldı.

O dönem Alanyaspor’un başarılı futbolunda pay sahibi olduğu sıkça konuşuldu. Akdeniz ekibindeki başarılı günlerinden sonra Fatih Karagümrük’ten teklif alan İtalyan Çalıştırıcı, 19 Mart 2021 tarihinde takımın başına geçti.

Fatih Karagümrük’ün başında  27 karşılaşmaya çıkan Francesco Farioli, 11 galibiyet sekiz beraberlik ve sekiz mağlubiyet aldı. Teknik adamlık kariyerine hızlı bir başlangıç yapan Başarılı çalıştırıcı, teknik ve taktik konularda uzman olmasına rağmen UEFA Pro Lisansı bulunmuyor.