FENERBAHÇE 2 – 2 BEŞİKTAŞ

Bu sezon süper lig ‘ de şampiyonluk yarışından uzak kalan iki takım Fenerbahçe ile Beşiktaş Kadıköy’de derbide kozlarını paylaştılar.

Tam derbi havasında geçen karşılaşmada önde ki mücadelelerinde olduğu gibi karşılıklı atılan goller ile nefes kesen bir karşılaşma gol düellosuna sahne oldu.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe karşılaşmada ilk golü atan takım oldular. 13’ dakikada Mesut Özil ile penaltı atışı ile öne geçtiler. 24’ dakikada ise Beşiktaş Josef de Souza skora dengeyi getirdiler. 29’ dakikada ise bu kez Fenerbahçe ‘ de Mergim Berisha bir kez daha sarı Kanarya’ yı öne geçirdiği mücadele de son sözü Beşiktaş‘ta yeniden sahneye çıkan Josef de Souza 59’ dakikada beraberliği getirerek karşılaşmanın skorunu da ilan etmiş oldu.

İki takımın da sahadan 1’ er puan ile ayrıldığı karşılaşama sonunda Fenerbahçe 28 puana çıkarak haftayı 5. sırada tamamlarken Beşiktaş ise 25 puan ile 9. Sırada yer aldılar.

GOL DÜELLOSUNDA DERBİDE KAZANAN ÇIKMADI

Zorlu karşılaşma öncesinde iki takımın da sahaya nasıl bir ilk 11 tercihleri ile çıkacaklarını ve nasıl bir oyun tarzı ile sahada olacaklarını bilmiyorduk.

Beşiktaş ‘ın ilk 11’ inde ilk dikkat çeken bölge gene savunması oldu. Son karşılaşmalar da D. Vida ve Necip ikilisinin oldukça kötü bir performans sergiledikleri orta da iken bu önemli karşılaşama gene ilk 11de sahaya çıktılar.  Bu ikili diyelim ki çok iyiler ki süper lig de puan kazanmanın bir öneminin de kalmadığı bu haftalar da neden Serdar ve Montere ikilisinin neden olmadığını anlamak zor.

Fenerbahçe’ de ise sırtı dönük oyunda etkili olan Serdar Dursun ‘un Beşiktaş karşısında ilk 11’ de başlamamasını da anlayamadık.

Fenerbahçe’ de V. Pereira haftalardır Rossi ve Ferdi tarafını kullanan teknik adam,Hem Ferdi’nin olmaması hem de Rosier’ in savunmada zayıf olmasından dolayı, bu kez Mesut’u mümkün olduğunca çabuk solda topla buluşturmayı planlamıştı. Beşiktaş ‘ ta da sol içte Josef orada zayıf kalınca planları da işledi.

Beşiktaş ‘ ta M. Pjanic transferinin yarattığı sorunlar devam ediyor. Tecrübeli oyuncunun uzun pasları çok iyi tamam ancak baskı gerektiğinde ayak uyduramaması takıma pahalıya patlıyor.

Kara kartal da R. Ghezzal 2 şut pası, 4 çalım ve direkten dönen frikiğe 12’ de 15 ikili mücadele, 4 başarılı topa müdahale ve 6 top kazanma ile takımın da en etkili işleri yapan oyuncu oldu.

FENERBAHÇE’DE PEREİRA İRFANCAN İLE BAŞLAMALIYDI

Portekizli teknik adam derbide kadroda İrfan can ile başlaması gerekirdi. Galatasaray derbisine yakın bir kadro ile sahada olması orta saha düzeni ile olması daha etkili ola bilirdi.

Orta sahada Mert hakan ve Sosa ikilisi de yer almalıydı.

FENERBAHÇELİ TARAFTARLARDAN ALİ KOÇ’A TEPKİLER NORMAL

Maç sonu eleştiri oklarının başkan Ali Koç’a dönmesi Portekizli teknik adamın takım içinde ki tercihleri oyuncu değişiklikleri artık taraftar katlanacak gibi değil.

Bu da doğal olarak Başkan Ali Koç a da yönelik protestolar da çok haklı ki aslında iki takımın başkanı içinde oldukça net uyarılarının olduğu özellikle teknik adam ile karar vermeleri gerektiğini gösteriyor.