Fenerbahçe Avrupa’da Kayıplara Devam Ediyor

Süper Lig’de liderliği Trabzonspor’a yenildikten sonra rakibine kaptıran Fenerbahçe, 21 Ekim Perşembe günü oynadığı Avrupa Ligi Grup karşılaşmasında Antwerp karşısında galibiyet arıyordu.

Ancak yapılan hesaplar sahaya tam anlamıyla yansımadı ve Fenerbahçe kendi sahasında ağırladığı maçta Belçika temsilcisi Antwerp ile 2-2 berabere kalarak grupta işlerini zora soktu.

Fenerbahçe Celladına Âşık

Trabzonspor karşısında 10 kişi kaldıktan sonra kendi sahasına çok fazla kapanan ve Trabzonspor tarafının da geç kalan değişikliklerinden önce varlık gösteremediği için eleştirilen Fenerbahçe, Antwerp karşısında da parlak bir performans ortaya koyamadı.

Sahaya Gustavo, Sosa ve Özil orta sahasıyla çıkan Fenerbahçe, ön hatta da Berisha ve Valencia’yı kullandı. Ancak Fenerbahçe için sahaya çıkan kadrodan veya dizilişten daha büyük problem görünen sistem sıkıntılarının olduğu oldukça ortadaydı.

Antwerp karşısında işlemeyen plan karşısında Vitor Pereira kendi düşüncelerinden vazgeçememenin bedelini ödemiş oldu. Orta sahada zayıf kalan Fenerbahçe, bulduğu fırsatlarda topu Antwerp kalesine yıkmak konusunda zorlandı.

Daha maçın başında bu sezon Antwerp’e gönderdiği Michael Frey’in asistinde, yine Antwerp’e kiraladığı Samatta’dan gol yiyerek geriye düşen Fenerbahçe, 20. Dakikada Valencia’nın attığı golle beraberliği yakalamayı da başardı. Bulduğu golden sonra bazı fırsatlar yakalayan ve 36. Dakikada penaltı kazanan Fenerbahçe, Enner Valencia’nın panelka olarak kullandığı penaltıdan yararlanamadı.

İkinci yarıya girmeden önce bir kez daha penaltı kazanan Fenerbahçe’de Enner Valencia bu sefer şansı iyi değerlendirdi ve devre arasına 2-1 önde girdi.

İkinci yarı ise sahada olmayan bir Fenerbahçe var gibiydi. Antwerp karşısında hiç varlık gösteremeyen Fenerbahçe, 62. Dakikasında Pieter Gerkens’ın attığı gole mani olamadı ve bu gol maçın skorunu tayin etti. 3 maçta 2 puan toplayabilen Fenerbahçe, gruptan çıkma şansını da bu maçla daha da zora soktu.

Vitor Pereira’nın Açıklamaları

Vitor Pereira’nın maçtan sonra yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamalar ise Fenerbahçe camiasında tepkiyle karşılandı. Takım ruhuna sahip olduklarını ve düzeltilmesi gereken şeylerin üzerinde çalışacaklarını ifade eden Vitor Pereira, Mesut’un neden çıkarıldığını soran muhabire Mesut’tan başka değişiklikler yaptığını da ifade ederek kızarken şüphesiz en hararetli tartışmaları yaratacak olan açıklaması Fenerbahçe’nin UEFA’yı kazanacak güçte olduğu düşüncesine kendisinin katılmıyor oluşuna dair yaptığı açıklamaydı.

Fenerbahçe’nin bugün itibariyle UEFA’yı kazanabileceğini söylemek tabii ki çok gerçekçi değil. Ancak daha grup aşamasında olan ve Eintracht Frankfurt’tan sonra grubun en değerli kadrosuna sahip olan Fenerbahçe’nin 3 maçta sadece 2 puan toplayabilmiş bir takımdan beklentinin ilk tahlilde UEFA’yı kazanması olmadığı da ortada.

Pek tabii Türkiye takımları ile UEFA arasında gayet ciddi farklar var ancak Fenerbahçe’nin Transfermarkt’a göre UEFA Avrupa Ligi’ne bu sezon katılan takımlar arasındaki en değerli 14. Takım olduğunu düşününce Vitor Pereira’nın büyük resmi göstermek adına var olan resimden de feragat ettiğini söylemek yanlış olmaz.