FENERBAHÇE BEKO DERBİNİN GALİBİ: 73-87

 ING Basketbol Süper Ligi’nin 15. haftasında derbi heyecanı yaşandı. Dev derbi Galatasaray’ın sahasında oynanırken deplasman ekibi Fenerbahçe Beko mücadeleden 87-73 lük skorla galip ayrıldı. Bu sonuç Fenerbahçe Beko’ya 12. galibiyetini getirirken Galatasaray’a ise 10. mağlubiyetini yaşattı.

Galatasaray’da Hunter’ın devreye girmesiyle oyunda üstünlüğü ele geçirdi. Maçın bitimin 5 dakika kala Macon’un bulduğu basket ile farkı tek hanelere kadar düşüren Sarı Kırmızılıların bu performansı kalan bölümde ise devam etmedi.

Maçın Önemli Anları

İlk 5 dakikada iki takım da boyalı alanı etkili kullandı. Ancak Galatasaray 11-10’luk üstünlüğünü ilk çeyreğin ikinci yarısında Fenerbahçe’nin pota altı ve hızlı hücum basketlerini durduramayarak kaybetti. Bu bölümde dış atışlardan 3 isabet bulan sarı kırmızılılar ilk çeyreği 22-20 geride kapattı.

 İkinci periyot ise Fenerbahçe’nin farkı büyük oranda arttırdığı periyot oldu. Vitesi oldukça arttıran Sarı Lacivertliler Galatasaray’ı basit top kayıplarına zorladı. Tarık Biberoviç’in gösterdiği etkili performans ve kazandırdığı sayılarla ikinci periyodun 6. dakikasında fark Fenerbahçe lehine çift hanelere çıktı.

İkinci periyodun son bölümlerinde Vesely ve Guduric’ten skor katkısı bulan Sarı Lacivertliler Melih Mahmutoğlu’nun bulduğu Buzzer Beater 3’lük ile 48-31’lik skorla soyunma odasının yolunu tuttu.

Galatasaray üçüncü çeyreğin başında biraz olsun toparlandı ve dış atışlarda peş peşe isabet kaydetti. Ancak hücum anlamındaki etkili performansı savunma performansı desteklemeyince Fenerbahçe Beko farkın kapanmasına izin vermedi ve son periyoda 68-51’lik skorla girildi.

Son periyotta Galatasaray Hunter’ın devreye girmesiyle oyunda üstünlüğü ele geçirdi. Maçın bitimin 5 dakika kala Macon’un bulduğu basket ile farkı tek hanelere kadar düşüren Sarı Kırmızılıların bu performansı kalan bölümde ise devam etmedi.

Bu sırada Galatasaray’da Marei beş faulle oyun dışı kaldı. Daha sonraki bölümde üst üste pozisyonlarda isabet kaydedemeyen Galatasaray’a karşılık Pierre ve Brown ikilisiyle sayı bulmayı başaran Fenerbahçe Beko maçın sonlarında skor üstünlüğünü iyice arttırdı.

Maçın sonunda 87-73’lük skorla galip ayrılan Sarı Lacivertlilerde en skorer isim 18 sayıyla Marko Guduric oldu. Guduric’i 15 sayıyla Pierre ve Vesely, 13 sayıyla Brown ve 9 sayıyla Melih Mahmutoğlu takip etti. Galatasaray’da ise Motum ve Hunter’ın 15 sayılık performansı galibiyeti getirmeye yetmedi.

Periyot Skorları

1. Periyot: 20-22, Devre: 31-48, 3. Periyot: 51-68 Maç Sonucu: 73-87

Beş Faulle Oyundan Çıkan: Marei