Fenerbahçe Beko İlk Yarıyı Kötü Tamamladı

Türk basketbolunun medar-ı iftiharı Fenerbahçe Beko, oldukça sancılı bir şekilde başladığı ve son haftalara kadar kötü performanslar gösterdiği 2021/2022 sezonunda THY Avrupa Ligi’nin ilk devresinde oynadığı son maçta Asvel’e 84-82 mağlup olarak 4 maçlık galibiyet serisinin bitmesine engel olamadı.

THY Avrupa Ligi’nde oynadığı 17’inci maçta 10’uncu mağlubiyetini alan Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely ve Nando De Colo’nun da sakatlığı can sıkarken, temsilcimizi mağlup ederek 8’inci galibiyetini alan Asvel’de keyifler yerinde.

Sakatlıklar Fenerbahçe Beko’yu Düşürdü

THY Avrupa Ligi’nin ilk yarısındaki son maçta Fransız temsilcisi Asvel’in konuğu olan Fenerbahçe Beko, ev sahibine benzer bir stratejiyle birlikte boyalı alandan sayılar bularak oyunda kontrolü sağlarken, Asvel’in savunma ritmini arttırmasıyla birlikte skor bir ara 17-11’e kadar geldi. Bununla birlikte Pierria Henry ve kenardaki oyuncularıyla birlikte seri yakalayan Fenerbahçe Beko öne geçse de ilk çeyrek Asvel’in 21-18 üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyrekte son zamanlarda şahane bir performans gösteren Jan Vesely’nin yönlendirmeleriyle birlikte hücumda etkinlik gösteren Fenerbahçe Beko, Asvel’e çok fazla hücum ribaundu verdi. İkinci çeyreğin ilk yarısı 33-29 Asvel üstünlüğüyle geçilirken, Fenerbahçe Beko savunmada ritmini arttırınca 10-0’lık bir seri yakalamayı başardı. Oyundan kopmayan Asvel, Fenerbahçe Beko’yu bir hayli zorlasa da ilk yarı 43-46 temsilcimizin üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyrekte sakatlanan Nando De Colo’nun eksikliği, üçüncü çeyrekte Fenerbahçe Beko’nun başına oldukça fazla bela açtı ancak daha da kötü bir senaryo gerçekleşti ve seri yakalayarak öne geçen Asvel karşısında Jan Vesely de sakatlanarak oyundan ayrılmak zorunda kaldı.

Çeyreğin son dakikalarına doğru Henry ve Polonara ile sayılar bulan Fenerbahçe Beko, son çeyreğe 64-60 geride girdi. Nando De Colo ve Jan Vesely gibi kendisini taşıyan iki oyuncusunun eksikliğinde sayı üretmekte zorlanan Fenerbahçe Beko, buna rağmen Mario Guduric ile tekrar eşitliği sağlamayı başarsa da taktik faullerle maçı kazanan Fransız temsilcisi Asvel oldu.

Fenerbahçe Beko’da Achille Polonara 23 sayı ve 10 ribaunt, Dyshawn Pierre 17 sayı 7 ribaunt ile oynasa da bu performanslar galibiyet için yeterli olmadı. Asvel’de Chris Jones 27 sayı ile maçın ve takımının en fazla skor üreten oyuncusu olarak galibiyete katkı sağlarken, Elie Okobo 14 sayı, William Howard da 12 sayı üreterek takımlarını galibiyete taşıyan oyuncular oldular.

Sasha Djordjevic’in Açıklamaları

Fenerbahçe Beko’nun THY Avrupa Ligi’ndeki 4 maçlık galibiyet serisinin bitmesine neden olan Asvel maçı sonrasında yaptığı açıklamalarda, kötü şut attıkları bir maçı geride bıraktıklarını ve üç sayı çizgisinin ardından attıkları her 5 şuttan sadece 1’inin isabetli olduğunu aktaran Djordjevic, takımın en önemli iki oyuncusu olan Nando De Colo ve Jan Vesely’nin sakatlıklarına da değindi.

Bu iki oyuncunun olmamasının hücum güçlerini düşürdüğünü ifade eden Sırp koç, Nando’nun sol elindeki tarak kemiğinin kırıldığını ve kolay bir sakatlık olmadığını, Jan Vesely’nin de ayak burkulmasının ciddi olduğunu belirtti.