Fenerbahçe Beko’yu Slukas Yıktı

Sezon başında IgorKokoskov’un isteklerine yönelik bir kadro mühendisliği yapan ve Kokoskov’un takımdan ani ayrılığı nedeniyle başka bir basketbol zihniyeti taşıyan Aleksandar “Sasa” Djordjevic ile anlaşan Fenerbahçe Beko, THY Avrupa Ligi’nde oynanan çift maç haftasının ilk maçında Barcelona’ya son saniyede yediği basketle mağlup olmuştu. Haftanın ikinci maçında Yunanistan’a giderek Olympiakos karşısında galibiyet arayan temsilcimiz, bu maçta da eski oyuncusu Kostas Slukas’ın son saniye basketine engel olamadı ve sahadan 67-65 mağlubiyetle ayrıldı.

Fenerbahçe Beko’nun Sorunu Kronikleşiyor

Sezona kötü bir basketbolla giriş yapan ve beklenen oyundan çok uzak bir oyun oynayarak taraftarları umutsuzluğa iten Fenerbahçe Beko, oyunda toparlanmalar yaşasa da THY Avrupa Ligi’nde aldığı dramatik sonuçlar nedeniyle moral bozukluğu yaşıyor. Real Madrid, Barcelona ve Olympiakos karşısında çıktığı maçlarda son atakları savunamadığı için mağlup olan Fenerbahçe’de bu durumun üst üste üç maçtır yaşanıyor olması yaşanan problemin kronikleştiği anlamına gelebilir. Kırılma anlarında alması gereken kararları alamadığı için sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe Beko, gösterdiği mücadelenin ve verdiği çabanın karşılığını almak konusunda tamamlayıcı olamıyor. Oynanan maçlarda bazı oyuncuların halen daha hazır olmaması, bazılarının oyuna odaklanmak konusunda problem yaşamasına rağmen parkede kalması gibi sıkıntılardan kaynaklı kazanabileceği maçlardan mağlup ayrılan Fenerbahçe Beko’da alınan kötü veya yanlış kararlar koç AleksandarDjordjevic ile başlıyor ve sahadaki neredeyse tüm oyuncularda kendisini gösteriyor. Fenerbahçe Beko’nun bu maçları çok iyi analiz etmesi sezonun erken bitmemesi adına önemli rol oynayabilir.

Olympiakos Maçından Notlar

Pire Barış ve Dostluk Salonu’nda oynanan maçtan çıkan sonuç Olympiakos’un 7’inci haftada aldığı 5’inci galibiyete, Fenerbahçe’nin ise aldığı 5’inci mağlubiyete sahne oldu. Oldukça iyi bir tempoyla oynanan ilk çeyreği Fenerbahçe iyi bir performans gösterse de Olympiakos 19-14 önde kapatmayı bildi. İkinci çeyrekte Yunan temsilcisi farkı 9’a kadar çıkarsa da Nando de Colo’nun ipleri ele aldığı ve Melih Mahmutoğlu’nun öne çıktığı dakikalarda Fenerbahçe eşitliği yakalamayı başardı. Ancak maçın sonunda olduğu gibi ikinci çeyrekte de KostasSlukas sahneye çıktı ve Olympiakos tam 13-0’lık seri yakalayarak skoru 40-27’ye getirdi. İlk yarının sonlarında Fenerbahçe Guduric ile skor bulsa da soyunma odasına Olympiakos 45-34 önde girmeyi başardı. Üçüncü çeyreğin son dakikalarına kadar çift haneli farklarla giden maç, Polonara’nın hücuma yaptığı etki ve artan savunma temposuyla birlikte Fenerbahçe Beko oyuna geri dönmeyi başardı ve son çeyreğe 55-53 geride girmeyi bildi. Son çeyrekte de iyi bir başlangıç yapan Fenerbahçe, çeyreğin 2’inci dakikasında maçta ilk kez öne geçtiği anları yaşadı ve inanılmaz bir savunma performansı göstererek rakibine 7 dakika boyunca sayı şansı tanımamış oldu. KostasSloukas’ın basket faulle etkin oyun oynayan Fenerbahçe’ye tehlike yarattığı son dakikalar yine Fenerbahçe’nin yanlış kararları nedeniyle rakip lehine döndü ve Fenerbahçe son saniyede KostasSlukas’ın attığı basketle mağlup oldu.