Fenerbahçe – Beşiktaş Derbisine Az Bir Süre Kaldı

Süper ligin önde gelen ekiplerinden Beşiktaş ve Fenerbahçe tarihlerinde 355. Mücadeleye federasyonun kurulmasından beri ise 112. Maçlarında karşı karşıya gelecekler.

19 Aralık Pazar Günü saat 19:00’da Şükrü Saraçoğlu Ülker stadyumunda karşı karşıya gelecek iki takım daha önce Fenerbahçe’nin ev sahipliğinde 145 maça çıkmıştı. Fenerbahçe ev sahibi olduğu bu derbi mücadelelerinde ezeli rakibine üstünlük kurmayı başarmıştı. Fenerbahçe’nin ev sahibi olduğu maçlarda Beşiktaş sahadan 37 kez galibiyet ile ayrılırken Fenerbahçe 64 kez sahadan galibiyet ile ayrılmayı başardı. Bu sayı ise ezeli rakibinin neredeyse 2 katına yakın bir miktar. Aralarındaki 44 maçta ise kazanan çıkmadı ve 1’er puan ile sahadan ayrıldılar.

Fenerbahçe ve Beşiktaş arasındaki derbiler genelde gollü geçiyor. Aralarında oynan Fenerbahçe ev sahipliğindeki son maçta bahsettiğimiz gibi bir gol düellosuna tanık olmuştuk. Bu maçta konuk ekip Beşiktaş derbiyi 3 – 4 skor ile kazanmayı bilmiş ve hem taraftarlarını mutlu ederken iki takımda futbol severlere zevkli bir maç izleme fırsatı sunmuştu.

Fenerbahçe ve Beşiktaş Takımlarının Durumu

Fenerbahçe bu sezon 16 süper lig maçının yanı sıra 2 UEFA Avrupa Ligi elemesi ve 6 maçta UEFA Avrupa ligi grup etabı maçı oynamıştı.

UEFA Avrupa Ligi eleme maçlarında 2 maçta da galip gelen Fenerbahçe grup aşamasına kalmayı başarmıştı. UEFA Avrupa ligi gruplarında ise 6 maçta yalnızca 1 galibiyet alırken 3 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve 2 maç ise mağlubiyet ile sonuçlandı. Süper ligde geride kalan 16 maçta ise 8 galibiyet 3 beraberlik ve 5 mağlubiyet alarak puanını 27’ye çıkarttı ve 5. Sırada yer aldı.

Beşiktaş ise bu sezon 16 süper lig maçının yanı sıra 6 kez de UEFA Şampiyonlar Liginde sahaya çıktı. UEFA Şampiyonlar Liginde sahaya çıktıkları bu 6 maçta Beşiktaş herhangi bir puan alma başarısı gösteremedi ve 0 çekerek UEFA Şampiyonlar Ligine veda etti.

16 Süper lig maçında ise Beşiktaş 7 galibiyet alırken 3 maç ise beraberlik ile sonuçlandı ve 6 mağlubiyet aldı. Son şampiyon Beşiktaş gösterdiği bu performans ile 24 puan toplamayı başardı ve süper ligde 7. Sırada yer aldı.

Derbinin Hakemi Fırat Aydınus Oldu

Bugün ilan edilen hakem listesinde Beşiktaş – Fenerbahçe mücadelesi için Tecrübeli hakem Fırat Aydınus’a görev verildi. Fırat Aydınus hakemlik kariyerinde 12 kez Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinde düdük çaldı. Aralarındaki bu 12 derbi mücadelelerinde her iki takımda 4’er kez galibiyet alırken 4 maçta beraberlik ile ezeli rakipler sahadan ayrıldı.

Fırat Aydınus yönetiminde takımların sadece alınan puanlar anlamında eşit değil aynı zamanda ezeli rekabette her iki takıma da 5’er kez kırmızı kart gösterdi.

Fırat Aydınus hakemlik kariyerinde 451 maçta düdük çaldı. 451 maçta tecrübeli hakem 1930 kez sarı kart gösterirken 76 kez 2. Sarı karttan ve 87 kez de doğrudan kırmızı kart gösterirken 133 kez de penaltı kararı çıktı.