Fenerbahçe Farioli İçin İzin Aldı

2021/2022 sezonuna takımı daha önceden de çalıştırmış olan Vitor Pereira ile başlayan Fenerbahçe’de Portekizli teknik direktörün görevine son verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Sezona iyi bir başlangıç yapmasına rağmen ilerleyen haftalarda yaşanan gelişmeler ve Fenerbahçe’nin özellikle Süper Lig’deki iyi olmayan performansı bu kararın asıl nedenleri olarak gösterilirken, basına yansıyan son iddialar Fenerbahçe’nin Vitor Pereira yerine Karagümrük’te oldukça başarılı bir performans gösteren Francesco Farioli ile görüşmek için Fatih Karagümrük yönetiminden izin aldığı yönünde.

Pereira Yerine Farioli

Süper Lig’in 14’üncü haftasında konuk olduğu Göztepe karşısında iyi bir performans gösteremeyen ve sahadan 1-1 beraberlikle ayrılan Fenerbahçe’de Vitor Pereira’nın gönderilmesi artık çok daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Sezona iyi bir başlangıç yapan ve hatta 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor müsabakasına lider unvanıyla giden Fenerbahçe, Trabzon karşısında oynanan maçta girdiği derin krizin içerisinden uzun bir süre çıkamamış ancak 13’üncü haftada alınan Galatasaray galibiyeti Sarı Lacivertli camianın sezon adına umutlarının yeşermesine neden olmuştu.

Ancak evdeki hesap yine çarşıya uymadı ve Fenerbahçe, ligin alt sıralarında yer alan ve zor günler geçiren Göztepe karşısında kaleye sadece şut çekebildiği maçtan 1 puanla ayrılmaya razı oldu. Trabzonspor dışında ilk 10 sırada yer alan tüm takımların tamamının puan kaybettiği haftada çok önemli bir fırsatı tepen Fenerbahçe, bu sonuçla birlikte lider Trabzonspor’un 12 puan gerisine düşerken, kötü sonucun sorumlusu olarak görülen Vitor Pereira ile de yolların ayrılmasına hazırlık yapılıyor.

Sezon başında Slaven Bilic başta olmak üzere pek çok teknik direktörle görüşen ancak bu görüşmelerden istediği sonucu alamayan Fenerbahçe yönetimi, yeni hoca tercihini bu sefer Türkiye içerisinden Fatih Karagümrük’ün genç teknik direktörü Francesco Farioli’den yana kullanacak gibi gözüküyor.

1 Aralık 2021 tarihinde basının gündemine bomba gibi düşen iddiaya göre Fenerbahçe yönetimi, Fatih Karagümrük başkanı Süleyman Hurma’dan İtalyan teknik direktörle görüşebilmek adına izin aldı ve Farioli ile görüşmeler başladı.

Hatırlanacağı üzere konuyla alakalı söylentiler başkan Süleyman Hurma’ya sorulmuş, Hurma henüz yazılı veya sözlü bir teklif gelmediğini ancak eğer böyle bir durum söz konusu olursa Farioli’nin önünü kesmeyeceklerini ifade etmişti.

Süper Lig’in 14’üncü haftasını 22 puanla 7’inci sırada kapatan Karagümrük’te teknik direktör Farioli’nin takımın başına geldiği günden beri takımını çıkardığı seviye ve oynattığı futbol taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazanmıştı.

Farioli, Alanyaspor’u çalıştıran Çağdaş Atan’ın yardımcı antrenörlüğünü yaptığı dönemde Fatih Karagümrük tarafından aldığı teknik direktörlük teklifini geri çevirmemiş ve teknik direktörlüğe ilk adımı burada atmıştı.

Kritik: Teknik Direktör Krizi

Sezona Vitor Pereira ile başlayan Fenerbahçe yönetimi, Portekizli teknik direktörün takımdan ilk ayrıldığı dönemde yaşanan sorunları da, sezon içinde takımında kullandığı anlayışı da Fenerbahçe’nin farklı kademelerinde yöneticilik yaparken gözlemleme fırsatı bulmuştu. Vitor Pereira, bugün pek tabii aynı seviyede olmayan ve ciddi bir oyun anlayışına oturtamadığı rotasyon konusunda oldukça ısrarcı bir teknik direktör ve eğer rotasyonu tercih eden bir teknik direktör takımın başına gelecekse oyuncuların bu konuda ikna edilmesi ya da en azından bilgilendirilmesi gerekirdi.

Fenerbahçe’nin yönetici pozisyonunda olmayan akıl hocaları Mesut Özil başta olmak üzere pek çok oyuncunun adını öne sürerek Pereira üzerine kurdukları baskıyı eğer takımın başına geçerse Farioli ve ekibine de kurarlarsa ve yönetim bu durumun önüne geçmezse Türkiye’nin belki de en potansiyelli teknik direktörü olan Farioli’den de faydalanamadan hüsrana uğramaları oldukça olası.