Fenerbahçe ile Galatasaray Basketbolda Kozlarını Paylaştılar

İNG Basketbol Süper liginde mücadele eden Galatasaray NEF ve Fenerbahçe Beko derbide Fenerbahçe beko’nun ev sahipliğinde Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda karşı karşıya geldi. Ezeli rakip ebedi dostların basketbol şubelerine yaptıkları yatırım ve ayırdıkları bütçe birbirinden kat be kat farklı miktarlarda bunun yanı sıra sadece kısa bir süre önce Galatasaray NEF baş antrenör değişikliğine gitti ve takımın başına Andreas Pistoiolis getirildi.

Galatasaray NEF Andreas Pistolis yönetiminde derbi öncesinde çıktığı 3 maçta 3 galibiyet elde etmiş ve 4. Maçında 2. Derbisine çıktı. Bu maçta ise Andreas Pistolis’in öğrenciler deplasmanda İNG Basketbol süper liginin 27. Haftasında 70 – 76 skor ile galibiyete uzandı.

Fenerbahçe Beko bu mağlubiyet ile bu sezon ki 6. Mağlubiyetini yaşamış oldu.

Maç İçerisinden Önemli Notlar

Maça hızlı başlayan Galatasaray NEF üçlük atışlarda 4’te 4 isabet ile başladı. Konuk ekip maçın ilk 5 dakikası geride bırakılırken 10 – 16 skor ile maça iyi başladı. İlk periyodun geri kalan bölümünde Galatasaray NEF Blackshear devreye girdi ve çeyreği deplasmanda olmasına rağmen 18 – 25 skor üstünlüğü ile tamamladı.

Maçın ikinci çeyreğinde İsmet Akpınar’ın Fenerbahçe Beko’ya karşı devreye girmesi ile birlikte 15. Dakikaya gelindiğinde skor tabelası 27 – 33’lük Galatasaray NEF üstünlüğünü gösteriyordu. İkinci periyodun geri kalan bölümünde vites arttıran Fenerbahçe Beko 9 – 0’lık seri yakaladı ve farkı oldukça çok eritti. İlk yarı sona erdiğinde takımlar soyunma odasına giderken skor tabelası 36 – 38 konuk ekip Galatasaray NEF üstünlüğünü gösteriyordu.

Karşılaşmanın ikinci yarısında etkili hücum setleri ile başlayan Galatasaray NEF Melo ve Göksenin Köksal’ın bulduğu sayılar ile Televizyon molasına gidildiğinde 44 – 51 üstünlük yakaladı. Jan Vesely liderliğinde Fenerbahçe Beko pota altında etkinliğini arttırdı ve 28. Dakikada Guduric’in üçlük isabeti ile skor tabelasını 52 – 51’e getirdi. Yeni Transfer Canaan’on etkili oyunu ile Galatasaray NEF tekrardan öne geçirdi ve takımlar kenara 56 – 58 üstünlük ile geldi.

Son çeyreğe gelindiğinde ev sahibi Fenerbahçe Beko taraftar desteğini de arkasına alarak Polonara’nın da hücumda direksiyona geçmesi ile maçın son 5 dakikasına 68 – 63’lük üstünlük ile girmeyi başardı. Melo ve Blackshear 5’er faulle oyun duşu kaldı. Bu sırada Canaan, Dee Bost ve Kravish’in bulduğu isabetler ile 0 – 13’lük seri yakaladı ve son 45 saniyeye 8 sayı üstünlük ile girmeyi başardı ve skor tabelası 68 – 76’yı gösteriyordu.

Kalan birkaç hücumluk sürede etkili olamayan Fenerbahçe Beko kendi evinde derbide Galatasaray NEF’e 70 – 76 skor ile maç tamamlandı.

Maçın Öne Çıkan Performansı

Maçın galibi Galatasaray NEF Dee Bost 12 sayı üretirken 4 kez ribaunt 7 kez de asist yaptı ve maçta en çok dikkat çeken isim olmayı başardı.