Fenerbahçe’de Ali Koç Dönemi Hayal Kırıklığı Yarattı

2018 yılında yapılan seçim ile yıllardır Fenerbahçe Başkanlığı yapmış ve birçok branşta başarılar imza atmış sporun yanı sıra kulübün bir stada sahip olmasını ve sportif başarılarla birlikte kulübü geliştirmeyi başarmıştı. 2018 döneminde yapılan seçim ile Aziz Yıldırımdan Başkanlık koltuğunu devir alan Ali Koç dönemi resmen başlamış oldu.

Ali Koç yönetiminde geçen 3,5 sezonda Fenerbahçe herhangi bir kupa kazanmayı başaramadı. Dahası bu 3,5 sezonluk Ali Koç yönetiminde tüm branşlarda oyuncu kalitesinde önemli eksilmeler gerçekleşti ve takımların seviyesi aşağıya düştü.

Sezon başında Portekizli teknik direktör VitorPereira’yı takımın başına getirmeden önce görüşmüş olduğu teknik direktörlerin hiçbirinden olumlu yanıt alamamış ve son çare olarak VitorPereira’yı getirmişti. Eskiden Avrupa’nın önemli teknik direktörleri tecrübeli ve başarılı isimleri Fenerbahçe ile adı geçerken şu anda bu isimlerin kapısı çalındığında cevaplar bir bir olumsuz oluyor.

Bunun sebebi ise takımın başına getirilen hiçbir teknik adama sabredilmemesi ve bir teknik direktör için rahat çalışma ortamı oluşturulamayıp bununda üzerine üstlük teknik direktörlerin kararlarına camianın önde gelenleri tarafından müdahale edilip teknik direktörün karar alma özgürlüğünün de elinden alınıyor olması Fenerbahçe’nin maalesef istenilen değil reddedilen bir kulüp haline gelmesine sebep oldu.

Eğer camianın önde gelen isimleri bu işe bu kadar meraklılar ve takımı bu kadar iyi tanıyorlar ise hazır şu anda VitorPereira ile yollar ayrılmışken takımın başına geçip Fenerbahçe nasıl olmalıdır’ı göstermeleri dışardan müdahale etmek yerine kendileri sorumluluk almaları daha doğru olur.

Ali Koç Döneminde 7 Farklı Teknik Direktör Denendi

Fenerbahçe Ali Koç yönetiminde 14 derbiye çıktı ve 2 tanesini kazanabildi. İç sahadaki birçok derbi serisi ise yine Ali Koç döneminde son buldu. Göreve geldiği ilk sene Aykut Kocaman ile yola devam etmeyip daha sonra bir proje ortaya koyacağız diyerek kariyeri yükselişe geçen Philip Cocu’yu getiren Ali Koç yalnızca 4 ay sonra bu projeden vazgeçip Philip Cocu’nun görevine son verdi. Ayrılık sonrasında Erwin Koeman ile yola devam eden Ali Koç yalnızca 9 maçta görev verdi ve yollarını ayırdı.

Daha sonra Siz benim hayalimdeki Fenerbahçe’yi anlayamamışsınız dediği Ersun Yanal ile anlaşıp onunla da 1yıl 3 ay sonra yollarını ayırdı. Sonraki dönemde geçici olarak Tahir Karapınar’a görev verildi. Daha sonra Erol Bulut takımın başına getirildi ve Sezonu tamamlayamadan görevine son verildi.

Geçen sezon son 10 haftada ise Emre Belözoğlu denendi 10 maçta yalnızca 1 mağlubiyet alan Fenerbahçe’de onun da görevine son verildi. Son olarak Vitor Pereira’yı göreve getiren Ali Koç onunla da 5 ay çalıştı ve görevine son verdi.

Fenerbahçe’de En Büyük Sorunlar

Fenerbahçe özelinde fakat ülkemizin en büyük sorunu herkesin kariyerlerini futbol üzerine kurmuş bu adamlara bu işten milyonlarca para kazanmış kupalar kazanmış teknik direktörlere sürekli iş öğretmek sürekli akıl verme işini bırakmaları gerekiyor. Sonuçta teknik direktörler bu oyuncuların yemiş olduğu yemeklerden antrenmanları ne kadar ciddiye aldığına kadar birçok kişinin bilmediği şeyleri biliyor.

Bu yüzden bir oyuncunun oynayıp oynamaması ya da bir taktiğin kullanıp kullanılmamasını bu kadar öne çıkartıp görevi başındaki bir teknik adamın üzerine gitmek onun çalışma alanına müdahale etmek en büyük problem.

Bir diğer sorun ise Fenerbahçe’de Yönetimin hiç özeleştiri yapmayıp tüm suçu futbolcu ve teknik direktörlere kesiyor. Sürekli transfer yapıyor ama bu transferlere bu takımın ihtiyacı var mı bakılmıyor ya da teknik adamlar bu oyuncuları istiyor mu bakılmıyor daha teknik direktör belirlenmeden menajerler ve menajerlik şirketlerinden transfer yapılıyor.

Takımdaki oyuncu kalitesinin düşmesi ve yerine yeterli oyuncular alınamaması sürekli belirli bölgelere transferler yapılıp buna rağmen hiçbir bölgede istikrar yakalanamadı. Ali Koç yönetiminde ilk sezon 22 ikinci yıl 14 ve geçen sezon ise 22 oyuncu alınmıştı.

Bu sezon başında ise 9 futbolcu transfer eden Fenerbahçe  67 transfer yaptı ve sadece bonservis olarak değil maaş olarak bakıldığında ise önemli bir geliri boşa akıtmış oldu.