Fenerbahçe’de İşler Sarpa Sardı

Uzun bir süredir Süper Lig şampiyonluğuna hasret olan Fenerbahçe, bu sezon hasreti dindirmesi için takımın başına VitorPereira’yı ikinci kez getirmişti. Sezona iyi bir başlangıç yapan ve 8’inci hafta sonunda ligde liderlik koltuğuna dahi oturan Sarı Lacivertliler, 9’uncu hafta Trabzonspor’un sahasında oynadığı maçta aldığı mağlubiyetten sonra tepetaklak oldu.

Bu maçtan sonra iç sahada oynadığı Antwerp maçında beraberlik alarak gruptan çıkma şansını zora sokan Fenerbahçe, Süper Lig’de karşılaştığı Alanyaspor ve Konyaspor maçlarından da mağlubiyetle ayrılınca her iki kulvarda da hezimete uğramış oldu.

Lider unvanıyla bitirdiği 8’inci haftadan sadece 3 hafta sonra ligin zirvesinden 8 puan geriye düşen Fenerbahçe’de fatura Vitor Pereira’ya kesilecek gibi duruyor.

Fener İvmeyi Kaybetti

Süper Lig’e mutlak şampiyonluk parolasıyla başlayan ve Portekizli teknik direktörüyle yeni bir sisteme geçen Fenerbahçe’de sezonun başında hava gayet iyiydi.

Geçtiğimiz sezonun devre arasında takıma katıldıktan sonra savunmanın doğal lideri olan Attila Szalai’nin yanına Kim-MinJae’nin eklenmesiyle artan savunma performansına geçtiğimiz sezonun hayal kırıklıklarından MarcelTisserand’ın şahane performansı da eklenince Fenerbahçe ligin en iyi savunma takımı olarak gösterilmeye başlanmıştı.

Hücum yönünde işler savunmadaki gibi iyi gitmese de Fenerbahçe skoru bulduğu anda yenilmesi ve hatta puan kaybetmesi zor bir ekip görüntüsü sergiliyordu. Süper Lig’e 3’te 3 yaparak başlayan Sarı Lacivertliler 4’üncü ve 5’inci haftalarda üst üste puan kaybı yaşasa da sonraki 3 maçı kazanarak liderlik koltuğuna oturmayı başarmıştı.

Özellikle Hatayspor karşısında gösterdiği performansla sezonun en iyi performansını yakalayan Fenerbahçe’ye ne olduysa Trabzonspor maçından sonra oldu. Fenerbahçe, 23’üncü dakikada Kim-MinJae’nin kırmızı kartına o kadar odaklandı ki, ortaya çıkan stres ve yüksek tansiyon yönetilemez bir hal aldı.

Maç sonrasında oyuncularıyla ve başkanıyla hararetli açıklamalar yapan Fenerbahçe camiası şimdi ise çok daha kötü bir moral bozukluğu içerisinde. Konyaspor maçında Altay Bayındır ve Enner Valencia’nın da sakatlanmasıyla birlikte işlerin iyice zorlaştığı Fenerbahçe’de savunmanın da formu düştü.

Ligin 11’inci haftasında sezondan vazgeçmiş bir görüntü sergileyen Fenerbahçe camiası, faturanın büyüğünü ise teknik direktörleri VitorPereira’ya kesiyor.

Vitor Pereira’nın İnadı

Fenerbahçeli taraftarlar ve futbol medyasının büyük bir bölümü Fenerbahçe’nin iyiliği için teknik direktör Vitor Pereira ile yolların ayrılması yönünde fikir bildiriyorlar. Bu fikirlerinin oluşmasında ise VitorPereira’nın kuşkusuz çok büyük payı var.

Çok fazla rotasyon yaptığı için kadro istikrarını sağlayamayan Vitor Pereira, 11 maçta 11 farklı hücum hattıyla sahaya çıktığı için de gol yollarında problem yaşıyor. Oyuncularla ilişkisi neredeyse kopma seviyesine gelen Portekizli teknik adamın Mesut Özil ile anlaşamadığı herkes tarafından bilinirken 11’inci haftada oynanan Konyaspor maçında Dimitrios Pelkas’ın da hocasına sert bir tepki göstermesi ve takımdan ayrılacağına dair iddialar Fenerbahçe’yi iyi günlerin beklemediğini gösteriyor.