Fenerbahçe’de Portekizli Teknik Adam Eleştiriliyor

Sarı lacivertli takım ile sezon başında anlaşılarak takımı emanet eden sarı lacivertli yönetim Portekizli teknik adamın süper lig ve Avrupa ligin de üst üste alına yenilgiler sonrasında fatura teknik adama kesildi.

Portekizli teknik adam VitorPereira sarı lacivertli takıma gelir gelmez kadro planlamasında birçok oyuncu ile yollarını ayıran teknik adam taktiksel olarak da sarı lacivertli takım da ve aslında süper lig de de alışık olunmamış bir 3’lü savunma ile başladı.

PORTEKİZLİ TEKNİK ADAMIN 3’LÜ SAVUNMA ISRARI

Gelir gelmez 3 – 4 – 3 ve 3 – 4 – 1 – 2 üzerinde çalışan teknik adam ikinci bir planı yok gibi. Her karşılaşmada geri düştükten sonra veya öne geçtikten sonra takım planın da bir değişikliğe gitmemesi şaşırtıcı. 3’lü savunmaya direten zorla bu taktik sistemi üzerinden devam etmeye çalışan hoca taktik aynı kalıyor ancak saha içerisinde ki oyuncular sürekli değişiyordu.

Tecrübeli teknik adam diğer görev aldığı kulüplere bakıldığında tamamın da 4’Lü savunma ile oynayan teknik adam sarı lacivertli takım da bir türlü bu sistemi denememesi anlaşılır gibi değil.

Bu sistemde bazı oyunculara kadroda yer vermek çok zor. Mesut Özil bu kadro planlamasında oymasını beklemek oyuna sonradan atıp kurtarıcı olmasını beklemek haksızlık olur.

Kısa süre içerisinde sarı lacivertli takımda 4 – 2 – 3 – 1 sistemi ile görüp değerlendirme yapması gerekiyor artık.

FARKLI OYUNCU GRUPLARI BİR ARADA OLMUYOR

Sarı lacivertli takımın süper lig de başladığı ilk 11’ ile son karşılaşama da sahada olan ilk 11’i arasında fark var.

Sürekli farklı oyuncu gruplarını deneyerek oyun planın dan vazgeçmek istemeyen teknik adam Vitor Pereira belki de ne büyük hatayı burada yapıyor.

Sakatlıklar ile de özellikle sezon başında başı ağrıyan teknik adam kadro olarak da bu Fenerbahçe‘nin ilk 11 diye yazacağımız oyuncular yok. Karoda değişiklik iyidir ancak bu kadar değişken farklı oyuncu grubunun bir arada olması da sonuç getirmiyor sahada kargaşadan başka bir şey değil.

Savunmadaki üç stoper ile oynamayan hataya çok açık. Sağ bek ve sol bek kararsızlıklar yaşayan hoca Osayi-Samuel ile başlayıp Nazım Sangare ile devam etmek, sol bekte F. Novak ile Ferdi Kadıoğlu’ nu beraber oynatmak kargaşaya sebep oluyor.

Orta saha bir sürü oyuncu var ama yok gibi Gustavo, MihaZajc, Sosa, Mert Hakan, MaxMeyer, Mesut Özil, MiguelCrespo,İrfan Can Kahveci bu yaz transfer döneminde yapılan orta saha transferlerine bakılınca bu sezon gene transferde çuvallamış bir Fenerbahçe görüyoruz orta sahada.

Takım da iyi bir iskelet oluşturulmalı Altay kalede olacak. Savunmada Serdar Aziz, orta sahada Gustavo ve yanına artık sürekli değişmeyecek bir partner olmalı ki en önemlisi de bence Fenerbahçe’nin santraforu Serdar Dursun olmalıdır.