Fenerbahçe’nin Gençleri

Fenerbahçe’de Portekizli teknik direktör Vitor Pereira bir önceki teknik direktörlük döneminde de hem alt yapıdaki genç oyunculara hem de a takımda bulunan genç oyunculara şanslar vermiş ve bazı oyuncuları takımın bir parçası haline getirmeyi başarmıştı.

 Bu sezon ise Arda Güler, Muhammed Gümüşkaya, Berke Özer ve Ferdi Kadıoğlu’na önemli şanslar verdi ve bu oyuncuları hem geliştirirken hem de kısa bir zaman içerisinde performans almayı başardı.

Son Dönemde Kaleyi Koruyan Berke Özer Kimdir?

25 Mayıs 2000 tarihinde Türkiye’nin kıyı kesimlerinden olan İzmir’de dünyaya gelen Berke Özer, 191 cm boyunda ve sağ ayağını kullanan Fenerbahçe forması giyen genç bir file bekçisi. Kariyerine Buca spor alt yapısında başlamış olsa da Türk futboluna son dönemde birçok oyuncuyu kazandıran İzmir Ekibi Altınordu alt yapısına transfer oldu.

Temmuz 2016’ya kadar İzmir ekibinin alt yapısında kariyerine devam eden genç file bekçisi 2 sezon a takım ile geçirdikten sonra birçok kulübün dikkatini çekmiş ve çocukluğunda halini kurduğu sarı lacivertli formayı Temmuz 2018 yılında giymeyi başardı.

Bu dönemde Fenerbahçe Altınordu’ya 2,5 milyon €’nun yanı sıra bir sonraki satıştan %20 pay elde edeceği bir sözleşme maddesi ile teklif yaptı ve bu anlaşma sonucunda Berke Özer’i kadrosuna katmayı başardı. Genç file bekçisi Fenerbahçe ile 4 yıllık sözleşmeye imza attı.

Transferinden sonra genç Berke ilk sezonunu takımıyla birlikte geçirmiş olsa da sonraki sezon daha çok forma şansı bulması ve kendisini geliştirebilmesi adına Belçika ligi ekiplerinden KVC Westerlo’ya 2 sezonluğuna kiralandı. Bu sezon başında ise teknik direktör Vitor Pereira genç ismi kadrosunda tutmak istedi ve takımda 2. Kaleci haline getirdi.

İngiltere’nin en ünlü gazetelerinden The Guardian tarafından 2017 yılında 18 yaş altı yetenekler listesinde kendisine yer bulmayı başarmıştı.

Berke Özer’in A Takım Performansı

İlk kez a takım formasını teknik direktör Hüseyin Eroğlu tarafından Boluspor mücadelesinde görev verildi ve sahaya çıktı. Genç file bekçisi kariyerinin ilk maçını gol yemeden tamamlamayı başardı. Daha sonraki dönemde Altınordu forması ile toplamda 8 maça çıkmış ve kalesinde 13 gol görmüştü ve 2 maçı ise gol yemeden tamamlamıştı.

Fenerbahçe forması ile de bu sezonda 8 maçta forma giydi ve kalesinde 7 gol görürken 3 maçta kalesini gole kapattı. Kiralık olarak formasını giydiği Belçika ekibi KVC Westerlo ile 46 maça çıkan genç kaleci kalesinde 49 gol görürken 14 maçta kalesini gole kapamayı başarmıştı.

Milli takımda ise alt yaş kategorilerinin tümünde Türkiye milli takımı forması giyen genç file bekçisi milli takım forması ile de alt yaş kategorilerinde basamakları birer birer çıkmayı başarmıştı. 2017’nin Haziran ayında milli takımın başında teknik direktörlük koltuğunda Fatih Terim’in bulunduğu bu dönemde A milli takım kadrosuna davet edilmiş ve hem Makedonya hem de Kosova maçlarında kadroda bulunmuş fakat bu maçlarda süre alamamıştı. Fatih Terim dönemi sonrasında A milli takımdan davet almayı başaramadı.