Fenerbahçe’nin Hücum Sorunları Nasıl Çözülebilir

Süper Lig’de liderlik koltuğuna oturmayı başarsa da iki hafta üst üste aldığı mağlubiyetlerle 10. Hafta sonunda lider Trabzonspor’un 5 puan gerisine düşen Fenerbahçe’de saha dışına verilen odak saha içine döndü ve eleştiri okları teknik direktör Vitor Pereira’ya yöneltildi.

Takımın hücum aksiyonları açısından yaşadığı problemler nedeniyle oyununu kabul ettirememesi ve bu anlamda güven vermiyor oluşu Portekizli teknik adamın en yoğun eleştirildiği problem olurken, bazı futbolseverlere göre çözüm İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil gibi yaratıcı oyuncuların sisteme eklenmesi veya sistemin bu oyunculara göre yeniden şekillendirilmesinden geçiyor.

Mesut Özil Çözüm Olabilir Mi?

Fenerbahçe’nin hücum anlamında bir yaratıcılık problemi çektiği gerçek. Sarı Lacivertliler, bu sezon kadroya katılan Mergim Berisha’dan net bir gol katkısı alamazken, bir diğer yeni transfer Diego Rossi de henüz tam anlamıyla takıma adapte olabilmiş değil.

Bununla birlikte Mesut Özil’in de çalkantılı ve genel olarak vasatın altında kalan performansı hem Mesut adına hem de Vitor Pereira adına eleştirilerin gelmesine neden oluyor. Mesut Özil, özellikle 2010’lu yılların başında sergilediği yetenekleriyle futbola büyük bir damga vurmuş ve en iyi zamanlarını da o dönemde yaşamıştı.

Bugünkü formuyla o zamana yaklaşması pek mümkün gözükmese de yeteneklerinin belirli bir oranını göstermesi dahi Fenerbahçe’nin hücumlarına seviye atlatabilir. Ancak bu noktada Mesut’un sisteme eklemlenmesi kolay bir ihtimal olarak görünmüyor.

Kariyerinin çok büyük bir kısmında 10 numara pozisyonunda oynayan ve bu pozisyonda gösterdikleriyle yıldızı parlayan Mesut’a şu anki düzende bir 10 numara görevi verilmesi mümkün değil. Ancak 4-2-3-1 ya da 4-4-1-1 gibi 10 numara üzerine kurulan düzenlerle birlikte Mesut istediği role kavuşturulabilir.

Ancak bu noktada da Fenerbahçe’nin bu sezon en iyi yaptığı savunmada da değişikliğe gitmesi gerekiyor. Bu sezon üçlü savunmada şahane bir performans gösteren Marcel Tisserand’ın geçen sezon dörtlü savunmada bu kadar verimli olmadığı, Attila Szalai’nin de bu sezon oluşturulan kurguyla birlikte hücuma daha fazla katılabildiği düşünüldüğünde bu tarz bir değişikliğe en azından VitorPereira kolay kolay gitmek istemeyecektir.

Bununla birlikte Sarı Lacivertlilerin direkt bir bek oyuncusunun olmaması da savunma kurgusunda problem yaratabilir.

İrfan Can Ne Kadar Oynayabilir?

Mesut Özil ile birlikte Fenerbahçe’nin en yaratıcı iki oyuncusundan biri olan İrfan Can Kahveci ile alakalı olarak problem oyundan daha ziyade oyuncunun yaşadığı sakatlıklardan kaynaklı görünüyor.

Fenerbahçe’ye geçen sezonun devre arasında imza attığından beri sakatlıklarla boğuşan ve istenilen düzeye bu nedenle gelemeyen İrfan Can Kahveci’nin sağlık durumunu netleştirmeden oyuncuya göre bir düzen kurmak Fenerbahçe adına bir “harakiri” olabilir.

Bununla birlikte şu an oynanan düzene uyum sağlayan İrfan Can, hem yaratıcılık hem de Mesut Özil’e göre çok daha iyi olduğu skorer yapısıyla Fenerbahçe’ye katkıda bulunabilir.