Fenerbahçe’nin Rakibi Slavia Prag

Bu sezon ilk defa düzenlenen UEFA’nın 3 numaralı uluslararası organizasyonu Konferans Ligi’nde play-off kuraları 13 Aralık Pazartesi günü çekildi.

Temsilcimiz Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde 3’üncü olmasıyla birlikte katılmaya hak kazandığı Konferans Ligi’nde rakibi Çekya temsilcisi Slavia Prag olurken, bu kura hem Fenerbahçe’nin turnuvada ilerleyebilmesi adına hem de Türkiye’nin ülke puanı adına oldukça önem taşıyor.

Konferans Ligi Kuraları Çekildi

İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA genel merkezinde 13 Aralık tarihinde hem temsilcimiz Fenerbahçe için hem de diğer takımlar için büyük bir heyecan vardı. Bu sene ilk defa düzenlenen Konferans Ligi’nde son 16 turuna kalabilmek için mücadele edecek olan 16 takımın birbirleriyle eşleşeceği kuranın çekimi yapıldı ve takımlar bir üst tura adlarını yazdırabilmek için rakip olacağı takımları gördü.

Çekilen kuralar neticesinde Fenerbahçe, Çekya temsilcisi Slavia Prag ile eşleşirken, Milli Takımımızda da forma giyen savunmacı Çağlar Söyüncü’nün takımı Leicester City, Galatasaray’ın UEFA Eleme Turu’nda karşılaştığı ve elediği Randers ile eşleşti.

Fenerbahçe’nin UEFA grubunu 3’üncü tamamlayarak bu aşamaya katılması nedeniyle seribaşı olmadığı kura çekimine UEFA’nın genel merkezinde yaşanan teknik arızalar damgasını vurdu. Tıpkı Şampiyonlar Ligi kuralarının çekiminde olduğu gibi Konferans Ligi kuralarında da teknik arızalar yaşanırken, Celtic ile eşleşen Bodo/Glimt’in adı ekrandaki tabloya yansıtılamadığı için kuraya bir süre ara verildi.

Hatanın düzeltilmesinin ardından kura çekimi tamamlanırken, Konferans Ligi’ndeki eşleşmelerin de oldukça heyecan verici olduğunu söylemek mümkün. Marsilya’da forma giyen temsilcimiz Cengiz Ünder, Azerbaycan takımı Karabağ’ın rakibi olurken, Rapid Wien de Tottenham ile Vitesse arasında oynanacak maçın sonucunda grubunu 2’inci tamamlayan takım arasında oynanacak.

Fenerbahçe Ülke Puanına Direkt Etki Edecek

Türkiye’nin Avrupa organizasyonlarına gönderdiği temsilcilerinin son birkaç sezondur kötü bir performans göstermesi nedeniyle gerileyen ülke puanı, önümüzdeki sezon Avrupa’ya gönderilecek temsilci sayısının belirlenmesi adına kritik önem taşıyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya bir temsilci daha eksik göndermemesi için ilk 15’e girmesi gerekirken, bu yarışta kendisine rakip olan ülkelerden birisi de Fenerbahçe’nin play-off aşamasında rakibi olan Slavia Prag’ın temsil ettiği Çekya.

Şu an organizasyonlarda Çekya’nın ülke puanı adına mücadele eden iki takımdan biri olan Slavia Prag ile temsilcimiz Fenerbahçe’nin oynayacağı maç bu anlamda büyük önem taşıyor. Eğer Fenerbahçe, Slavia Prag’ı elemeyi başarır ve üst tura adını yazdırırsa, hem Türkiye’nin puanı artacak hem de Çekya tek temsilciyle yola devam etmek zorunda kalacak.

Bu nedenle Fenerbahçe’nin ilki 17 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da ikincisi 24 Şubat 2022’de Prag’da oynanacak play-off maçlarında göstereceği performans oldukça önemli. Bir diğer temsilcimiz Galatasaray son 16 turuna direkt olarak katıldığı için Türkiye’nin Çekya karşısında yine büyük bir avantajı olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye, eğer son 15’te sezonu kapatamazsa Konferans Ligi’ne bir temsilci eksik göndermek zorunda kalacak.