Fenerbahçe’nin Seçimli Genel Kongre Tarihleri

Fenerbahçe’nin seçimli genel kongre tarihi normal şartlar altında 29 – 30 Mayıs, yeterli katılım ve çoğunluk ve katılım sağlanamaması halinde ise 5 – 6 Haziran tarihinde gerçekleştirilecekti. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını için İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler sebebiyle seçimli genel kurulun tarihi ertelenmişti. Yeni tarihler ise 5 – 6 Haziran ve yine yeterli katılım ve çoğunluk sağlanamaması halinde 12 – 13 Haziran tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştı.

Fakat İçişleri Bakanlığı’nın Haziran ayı kapsamındaki yasakları nedeniyle bu tarihler bir kez değiştirilmiş ve seçimli genel kurul için yeni tarihler 18 – 19 Haziran ve yine yeterli katılım ve çoğunluk sağlanamaması halinde ise 25 – 26 Haziran tarihleri olarak belirlenmişti.

Tek Aday Ali Koç

Fenerbahçe’nin seçimli genel kongresi 25 – 26 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bilindiği üzere 2018 yılında yapılan ve Aziz Yıldırım’ı başkanlık yarışında geçerek son 3 yıldır Fenerbahçe’nin başkanlığını yapan Ali Koç, bir kez daha aday olacağını haftalar çncesinde açıklamıştı. Başkan Ali Koç’un ardından ise Eyüp Yeşilyurt aday olacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise Engin Verel yine aynı şekilde sarı lacivertlilerde başkan adaylığını açıklayan bir diğer isim olmuştu. Fakat gelen son bilgilere göre Eyüp Yeşilyurt, başkan adaylığı için yeterli imza sayısına ulaşamadığı için aday olamadı. Öte yandan Engin Verel’de adaylığını geri çektiğini duyurdu. Böylelikle Fenerbahçe’de seçimli genel kongrede başkan Ali Koç, tek aday olarak seçime girecek.

Başkan Cumartesi Seçilecek

Fenerbahçe’nin 25 – 26 Haziran tarihlerinde gerçekleştireceği seçimli genel kongresi geçen sene olduğu gibi statta gerçekleştirilecek. Saat 10:30’da başlayacak olan seçimli genel kongrenin ilk gününde başkan Ali Koç’un yönetimi, denetleme kurulunun ibra edilmesi ve 2021 yılının bütçesi gibi konular üyelerin oylamasına sunulacak. Seçimli genel kongrenin ikinci gününde ise başkanlık seçimi için oy kullanılacak. Başkanlık için oylar kullanıldıktan sonra bütün sandıklar topluca açıklacak ve genel kurul divan başkanının önderliğinde sayım işlemi yapılacak. Ardından genel kurul divan başkanı, Fenerbahçe’nin başkanını açıklayacak. Gelen bilgilere göre sarı lacivertlilerde seçimli genel kongrede 29 bin 9 üye oy kullanabilecek.