FENERBAHÇE’NİN SIRRI

Türk Hava Yolları Euroleague’de dış sahada Rus temsilcisi CSKA Moskova’yı yenerek yengi serisini 6 karşılaşmaya çıkarmayı başaran sarı lacivertli temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun, son haftalardaki yükselen performansı dikkat çekiyor. Herkesin bildiği gibi sarı lacivertli ekip Fenerbahçe Beko sezona beklenenin oldukça altında performans sergileyerek başlangıç yapmış, 8 maçta ancak 2 kez zaferle ayrılarak Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nin en alt sıralarına demir atmıştı.

Rotasyon ve kadro derinliği açısından da oldukça zorlu günler yaşayan temsilcimizin Sırp baş antrenörü İgor Kokoskov da bu mevzu üstüne verdiği her röportajda devamlı takımının zamana ihtiyacı bulunduğunu vurgulayıp sorumluluğu ve fena gidişatı üstüne almıştı.

Dürüst olmak gerekirse ben dahil bütün basketbol severler artık Kokoskov için çanların çaldığını, sorumluluğun da idare ve koçta bulunduğunu düşünüyordu. Aralık ayının ortalarına kadar alınan ağır yenilgiler ve takımın arasında bulunmuş olduğu konum için her insanın beklentisi yönetimin daha köktencilik çözümler bulması üzerineydi.

Ancak bu andan itibaren sarı lacivertli temsilcimize adeta büyülü bir sopa değdi. Oyunu yönlendiren 2-3 numara pozisyonunda oynayabilen ve bu seçimi ile oyun kurucularının üstündeki yükü alarak guardların hareket alanını açabilen ender oyunculardan olan Guduric yüksek yüzdeli atışların yanı sıra kolektif ekip savunmasına verdiği katkı ile de takıma adeta deva şeklinde geldi.

Takımın yükselen grafiğinde başrol oyuncusu olan Sırp skorer her ne kadar NBA’de istediğini bulamasa da Fenerbahçe Beko’da yine eski performansını buldu diyebiliriz. Umarız takımın ilerleyen günlerinde de Sırp forvet performansını daha ileriye taşımayı başarır ve takımın play-off potasına tutunmasına öncelik eder.

VESELY’DEN BURADAYIM SİNYALİ

Geçtiğimiz sezonun ortasından bu yana orta derece bir performans yayınlayan bir zamanların sürem MVP’si olmuş olan Çek pivot Jan Vesely bu sezona da istediğimiz şeklinde başlamadı maalesef. Özellikle geçtiğimiz sürem Daçka forması giyen yeni geçirme Jonny Hamilton’ın fena performansı ile pota altında istediği yardımı alamayan star pota altı oyuncusu; oynadığı son 6 karşılaşmada adeta yüreklere su serpti.

Takımın oturan oyun düzeninde Guduric ve Lorenzo Brown ile beraber oldukça mühim bir konuma haiz olan Vesely bilhassa son Cska Moskova deplasmanında gerek müdafaa gerekse oyunun saldırı yönünde verdiği katkı ile Euroleague ‘da yine ‘Ben hala buradayım’ mesajı verdi.

DE COLO PARLADI

Tıpkı Jan Vesely şeklinde son haftalarda kendini kabul eden adlardan bir öteki ise asla şüphesiz Nando De Colo oldu. Henüz iki maç ilkin kariyer rekoru kıran, devamında gelen asist üstüne gelen galibiyetlerde takımın asist yükünü sırtlayan Fransız star; Obradovic’ten bu yanan bir türlü gösteremediği kabiliyetlerini Kokoskov ‘un yeni ekip kimyasında nihayetinde göstermeye başladı.

Guduric’ in gelişi ile eli rahatlayan ve hücumda daha etken hale gelen De Colo’nun bu performansının devamı takımın geleceği için oldukça elzem. 20 dakika bandında zaman aldığında ne kadar etken bulunduğunu her insana yeniden göstermeye başlamış olan Fransız oyuncu da umarız ki oturan bu oyun sisteminde tutunmayı sürdürür ve eski günlerini bize yeniden aratmaz.