FIFA’dan Devrim Niteliğinde Değişiklikler

Futbolda sıklıkla küçük değişikliklere giden futbolun dünyadaki patronu FIFA, bu sefer çok büyük değişikliklere imza atmaya hazırlanıyor. Mundo Deportivo gazetesinin haberine göre FIFA, futbol tarihine geçecek beş büyük değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Nisan ayında gündeme bomba gibi düşen Avrupa Süper Ligi’nin kurucu takımlarından Real Madrid’in başkanı Florentino Perez, genç kuşağın futbol izlemekten sıkıldığını ve oyun kurallarında değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Daha sonra Avrupa Süper Ligi projesinin suya düşmesiyle birlikte bu açıklamalar da arka planla kalmıştı.

Ancak FIFA, bu taleplere kulaklarını tıkamış değil. FIFA’nın yaptırdığı araştırmalar, Perez’in iddialarını doğrular nitelikte. FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun planladığı ve onun önderliğinde yapılacak değişikliklerin şu anda oynanan bir gençlik turnuvasında denendiği öne sürüldü. İşte FIFA’nın yapmayı planladığı 5 değişiklik:

Oyun Süresi

FIFA, kırk beşer dakikadan iki devre oynanan futbolda oyun süresini kısaltmayı planlıyor. Real Madrid başkanı Florentino Perez de yaptığı açıklamada oyunun çok uzun olduğunu ve gençlerin maçların tamamını izlemediğini açıklamıştı. FIFA, futbolda devre süresini otuz, maç süresini ise altmış dakikaya düşürmeyi planlıyor.

Oyuncu Değişikliği

Koronavirüs salgını nedeniyle üç olan oyuncu değişikliği hakkı beşe çıkmıştı. FIFA’nın uygulamaya koymayı düşündüğü yeni plan hayata geçerse futbolda oyuncu değişikliği sınırı kalkacak ve takımlar bir müsabakada istediği kadar oyuncu değiştirebilecek.

Taç Atışı

FIFA’mın planladığı değişikliklerden en ilginci de taç atışıyla ilgili olan. FIFA, elle kullanılan taç atışının değişikliklerden sonra ayakla kullanılmasını planlıyor. Bu değişiklik, taç atışlarının oyundaki önemini artıracak, taç atışları futbolda daha önemli bir hale gelecek ve belki de oyunun yapısında büyük bir dğeişikliğe sebep olacak. FIFA, taç atışlarının ayakla kullanılmasını sağlayarak oyuncuların taç atışı esnasında oyunu soğutmasının önüne geçecek.

Süre Durduralacak

FIFA’nın bir diğer hamlesi de oyun süresiyle alakalı. FIFA’nın uygulamaya geçireceği yeni kurallar çerçevesinde oyunda uzatma bölümleri kaldırılacak. FIFA’nın planlarına göre topun herhangi bir nedenle dışarı çıkması durumunda oyun süresi duracak. Böylece otuz dakikalık devrenin tamamında top oyunda kalacak.

Sarı Karta Süre Cezası

FIFA, sarı kartın anlamını da değiştirmeyi düşünüyor. Mevcut oyun kuralları çerçevesinde oyuncuya uyarı babında verilen sarı kart, değişikliklerin gerçekleşmesi durumunda cezaya dönüşecek. FIFA, sarı kart gören oyuncunun 5 dakika oyun dışı kalacağı bir formül üzerinde duruyor.