Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonası’na İyi Bir Başlangıç Yaptı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda çeyrek finalde Güney Kore’ye elenen Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; gözünü Avrupa Şampiyonası’na çevirmişti. Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’nın ortak bir şekilde düzenlediği bu organizasyonda D Grubu’nda mücadele edecek Filenin Sultanları; ilk grup maçında Romanya ile karşılaştı.

Romanya’nın Kaloşvar şehrinde bulunan BT Arena’da oynanan maçı çok sayıda izleyici tribünlerden takip etti. Avrupa Voleybol Şampiyonası heyecanı güzel başladı.

Filenin Sultanları Maça İyi Başlayamadı

Filenin Sultanları; Cansu Özbay, Ebrar Karakurt, Tuğba Şenoğlu, İlkin Aydın, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş altılısı ile maça çıktı. Takımımızın liberosu ise Simge Aköz oldu. Türkiye; maça istediği gibi başlayamadı. Bilhassa servis karşılamada ciddi sıkıntı yaşandı. Bir ara 6-7 sayı geriye düşen takımımız; 20’li sayılara geldiğinde durumu toparlasa da yapılan basit hatalar yüzünden ilk set kaybedildi. İlk seti 25-23 kazanan Romanya; 1-0 öne geçti. Romanya’da 2003 doğumlu genç oyuncu Alexia Carutasu dikkat çekici bir performans sergiledi.

Filenin Sultanları; ikinci sete çok iyi başladı. Ebrar Karakurt’un üst üste yaptığı bloklar ile rakibe gözünü açtırmayan Türkiye; bu seti 25-10 kazanarak durumu 1-1’e getirdi. Üçüncü setin hakimi yine Türkiye oldu. Ebrar Karakurt’un skorer performansının öne çıktığı mücadelenin bu setini 25-20 kazanan Türkiye; 2-1 öne geçti.

Son sette ise değişen bir şey olmadı. Rahat bir oyun sergileyen Filenin Sultanları; bu seti de 25-17 kazanmasını bildi. Sonuç olarak, Türkiye; Romanya’yı 3-1 mağlup etti.

Türkiye; gruptaki ikinci maçında 20 Ağustos Cuma günü Ukrayna ile karşılaşacak.

Türkiye – Romanya Karşılaşmasında Hangi İsimler Öne Çıktı?

Maçın en skorer ismi 26 sayı ile Ebrar Karakurt oldu. Bu sezon İtalya’nın Igor Volley Novara takımında forma giyecek olan 2000 doğumlu genç pasör çaprazı; hem blokları hem de hücumları ile Romanya’yı çaresiz bıraktı. Bunun yanı sıra, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş ve Hande Baladın da çift haneli sayılara ulaşmayı başardılar. Romanya’da ise 17 sayı alan Alexia Carutasu dikkat çekici bir performans sergiledi.