Filenin Sultanları Dünyanın En İyi Takımı Olma Gururunu Yaşıyor

Türkiye’nin voleybol ülkesi olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Bilhassa kadınlar voleybolda elde ettiğimiz başarılar dikkat çekici! Vakıfbank, geçtiğimiz sezonlarda hem Şampiyonlar Ligi’nde hem de Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda önemli şampiyonluklar yaşadı. Bu sayede, Türkiye’nin voleybolda ne kadar başarılı olduğunu tüm dünyaya duyurma fırsatını yakaladı.

Kadın voleyboldaki başarılarımız kulüp seviyesi ile sınırlı değil! Milli takım seviyesinde de oldukça iyiyiz! 2023 yılı, Filenin Sultanları için farklı bir yıl olacak gibi duruyor. Altı yıldan bu yana milli takımın başında olan Giovanni Guidetti ile yollar ayrıldı. Yerine bir diğer İtalyan Daniele Santarelli getirildi. 1981 doğumlu antrenör, ilk turnuvasında şampiyonluk yaşamayı başardı.

Finalde Çin’i Mağlup Ettik

Filenin Sultanları, 31 Mayıs 2023 tarihinden bu yana Milletler Ligi’nde mücadele ediyor. Normal sezonda 12 maç yapıldı. Milli takımımız, söz konusu maçlardan dokuzunu kazandı. Üç maçı kaybetti. Polonya, ABD ve Japonya maçları kaybedildi. Kalan maçların tamamı kazanıldı. Normal sezon üçüncü sırada bitirildi.

Milletler Ligi’nin final etabına ABD ev sahipliği yaptı. Milli takımımız, üçüncü olmasından mütevellit finallerde mücadele etme hakkını kazandı. Çeyrek finaldeki rakibi İtalya oldu. Bu turnuvaya yedek ağırlıklı bir kadro ile katılan ve dünyaca ünlü yıldızı Paola Egonu’ya yer vermeyen İtalya karşısında rahat bir galibiyet aldık. Yarı finaldeki rakibimiz ev sahibi ABD oldu. Bu maç çok zor geçti. ABD, her turnuvayı ciddiye alan bir takım! Ancak, milli takımımız da kendisine ters gelen rakibini bu defa yenmeyi başardı. Zor geçen maçı 3-1 kazanan Filenin Sultanları, kendisini finalde buldu.

Milli takımımız finalde Çin ile karşı karşıya geldi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yaşanan hayal kırıklığının ardından yeni bir yapılanmaya giden Çin, bu turnuvada oldukça iyiydi. Bilhassa 2000 doğumlu genç smaçör Li Yingying performansı ile dikkat çekiyordu. Ancak, milli takımımızda Melissa Vargas gibi bir kahraman vardı. Bu maçı da 3-1 kazanmasını bildik. Sonuç olarak, 2023 Milletler Ligi’nin şampiyonu Türkiye oldu. Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nde toplamış olduğu puanların ardından dünya sıralamasında birinci sıraya yükseldi. Bu da tüm voleybol severler için ayrı bir gurur oldu.

Önümüzdeki Hedef Avrupa Şampiyonası!

Filenin Sultanları, büyük bir zafere sahne olan Milletler Ligi’nin ardından Avrupa Şampiyonası için hazırlıklara başlayacak. Ağustos ayındaki bu turnuvadaki hedef tahmin edebileceğiniz üzere şampiyonluk! Daha önce Avrupa Şampiyonası’nda finale yükselen ancak kupayı kıl payı kaybeden milli takımımız, bu defa şampiyonluk hedefliyor. Avrupa Şampiyonası’ndaki en büyük rakiplerimiz Paola Egonu’lu İtalya ve Tijana Boskovic’li Sırbistan olacak.

Yeni antrenörümüz Daniele Santarelli, cesur kararları ile dikkat çeken bir isim! Pasör çaprazı olarak görev yapan Ebrar Karakurt’u smaçörde deneyen İtalyan antrenör, daha şimdiden voleybol severlerin gözünde farklı bir noktaya geldi.