Filenin Sultanları Güney Kore’yle Karşılaştı

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda grup maçlarının ikisini kaybedip üçünü kazanarak gruptan çıkmayı başaran A Milli Kadın Voleybol Takımımız, çeyrek finalde Güney Kore ile karşı karşıya gelecek.

Filenin Sultanları, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın sekizinci gününde Arjantin milli takımını 3-0 yenerek çeyrek finallere yükselmeyi garantilemişti. Olimpiyatın onuncu gününde Rusya Olimpiyat Komitesi’ne karşı oldukça çekişmeli geçen mücadelenin ardından Ay-yıldızlı ekip, maçı 3-2 alarak grup maçlarını üçüncü olarak bitirmiş oldu.

Tokyo Yaz Olimpiyatları’nın kadınlar voleybolu branşında çekilen kuranın ardından çeyrek final eşleşmeleri belli oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımımızın Güney Kore ile eşleşeceği kesinleşti. 

Olimpiyatlarda Güney Kore’nin Yolu

Voleybol Milli Takımımız gibi Güney Kore’de grup maçlarında iki kez mağlubiyet gördü ve üç kez zafere ulaştı. İlk maçında Brezilya ile karşılaşan Koreliler, güçlü rakipleri karşısında çok varlık gösteremedikleri ilk seti 10-25 kaybettiler. Geri kalan iki sette skor daha dengeli devam etse de Brezilya fazla zorlanmadan Güney Kore’yi 3-0 yenmeyi başardı.

Güney Kore ekibi, ikinci maçlarında Kenya ile karşı karşıya geldi. Bu sefer zorlanmayan taraf Güney Kore oldu ve ilk iki seti hızlıca hanelerine yazdırdılar. Son sette Kenyalı ekibin direnci sonucu bir çekişme yaşandı ancak setin uzamasına rağmen Güney Koreli sporcular 26-24 kazanmayı bildi ve maç 3-0 Güney Kore zaferiyle sonuçlandı.

Güney Kore’nin üçüncü ve dördüncü maçları ekip için yıpratıcı oldu. Hem Dominik Cumhuriyeti hem de Japonya ile yaptıkları maçları beş sete uzadı. Koreli ekip iki maçın da son setlerinde performansını arttırarak rakiplerini yenmeyi başardı.

Olimpiyatların onuncu gününde gruptaki son maçına çıkan Güney Koreli sporcular, gruplarının güçlü takımlarından Sırbistan ile karşı karşıya geldiler. Sırbistan karşısında pek varlık gösteremeyen Koreli milliler, maçı 0-3 vererek Sırbistan’ı rahat bir galibiyete ulaştırdılar. 

2012 Londra Olimpiyatları’nda da Karşılaşmışlardı 

Filenin Sultanları, Güney Kore ekibiyle 2010’dan beri dört kez karşılaştı ve bu mücadelelerin üçünde zafere ulaşmayı başardı. Kazandıkları maçların ikisinde 3-0’lık rahat bir galibiyet yakalayan millilerimiz Londra’da gerçekleşen 2012 Olimpiyat Oyunları’nda da Güney Kore ile karşı karşıya gelmişti. Çekişmeli geçen ve beş sete uzayan maçı, filenin sultanları 3-2 kazanmıştı.