Filenin Sultanları’nın Gruptaki İkinci Maçında Rakibi Ukrayna

18 Ağustos – 4 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Filenin Sultanları’nın ikinci rakibi Ukrayna olacak.

Ukrayna, Romanya, Hollanda, Finlandiya ve İsveç ile aynı grupta yer A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’ndaki ikinci maçını Ukrayna ile oynayacak. Millilerimiz Ukrayna kadın voleybol takımı ile daha önce 2017 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda da karşı karşıya gelmişti.

2017 Avrupa Voleybol Şampiyonası

2017 senesinde Filenin Sultanları, Rusya ve Bulgaristan ile beraber Ukrayna’nın da yer aldığı C grubunda mücadele vermişti. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Rusya’ya karşı 1 – 3, Bulgaristan’a karşı ise 2 – 3 mağlup olurken Ukrayna’yı 3 – 1 yenmeyi başarmıştı. Ukrayna milli voleybol takımı, Rusya ve Bulgaristan’a karşı oynadığı maçları da kaybederek gruptan çıkamazken Türkiye çeyrek finale yükselmişti.

Çeyrek finalde, grupta yenemedikleri Rusya’yı 3 – 0 mağlup eden Filenin Sultanları yarı finale çıkmıştı. Sırbistan ile karşılaşan millilerimiz 0 – 3 mağlup olmuştu.

Ukrayna Milli Kadın Voleybol takımının, uluslararası müsabakalarda sayılı başarıları bulunuyor. 2017 senesinde Avrupa Şampiyonası elemeleri olarak işlev gören Avrupa Altın Ligi’nde şampiyon olan Ukraynalı ekip, millilerimiz ile aynı grupa düştükleri Şampiyonanın biletini böyle alabilmişti.

Uluslararası Arenada Ukrayna

Avrupa Voleybol Şampiyonası’ndaki en iyi dereceleri yarı final görmek olan Ukraynalılar, bu başarıyı 1993 ve 2001 senelerinde olmak üzere iki kere elde etmişlerdi. 1993 yılında üçüncü olan ekip, 2001 yılında ise dördüncü olarak turnuvayı tamamlamıştı.

Ukrayna voleybol takımı, Dünya Şampiyonası’na girme hakkını 1994 senesi hariç elde etmeyi başaramadı. 1994 Dünya Şampiyonası’nda ise grup aşamasını geçemeyen ekip, turnuvayı 11’inci olarak tamamladı.

Yaz Olimpiyat Oyunları’na gidiş biletini alabilmek konusunda da sıkıntı yaşayan Ukraynalı voleybolcular, sadece 1996 yılında olimpiyatlara katılabilmişti. Burada da grup aşamasında elenen Ukraynalılar, olimpiyatları da yine 11’inci olarak bitirmişti.

Spor karşılaşmaları her daim beklenmedik sürprizlere gebe olsa da geçmiş kayıtlara bakılıp kıyaslandığında Filenin Sultanları maçın favorisi olarak gözüküyor.